"V loňském roce evidujeme těchto intoxikací více než 60, z toho čtyři osoby zemřely na místě. Letos vyjížděli záchranáři zatím ke 38 případům, tři z nich byly smrtelné," poznamenala mluvčí.

Na Vinohradech kvůli hromadné otravě v úterý večer zasahovalo pět posádek záchranné služby. "Resuscitace čtyřiadvacetiletého muže, který byl v koupelně nalezen v bezvědomí a bez dechu, byla bohužel neúspěšná, pacient následkům otravy podlehl na místě," uvedla Ernestová. S příznaky intoxikace organismu byly do nemocnic převezeny další tři ženy, dvě ve věku 32 let, jedna třicetiletá.

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, čichem ho nelze poznat. V těle vytěsňuje z buněk a tkání kyslík. Jako první napadá mozkové buňky, otrava postupuje velmi rychle - příznakem je červenání kůže, bolest hlavy, závratě, zvracení, poruchy zraku a dechu, bezvědomí. "Jde o zákeřný plyn, který není cítit, otrava probíhá nenápadně. Z tkání vytěsňuje kyslík a jako první napadá mozkové buňky, takže pacienti často umírají později v nemocnicích nebo jsou postiženi doživotními následky otravy," dodala Ernestová.

První pomoc spočívá v rychlém přísunu čerstvého vzduchu, je nutno otevřít okna a důkladně větrat. Zachránci by měli dbát na své bezpečí, otrava hrozí i jim. Postiženého by měli vynést na čerstvý vzduch a zavolat tísňovou linku 155, kde jim dispečerka poradí s dalším postupem.

Otravám zabrání pravidelné odborné kontroly plynových spotřebičů a komínů, možností je také instalace čidla, které odhalí zvýšené množství oxidu uhelnatého v bytě.