Případ se stal loni 26. srpna v Praze 4 po několikaměsíčních konfliktech ve vzájemném vztahu pachatele a její oběti. Balamuta si podle obžaloby chemikálie předem opatřil a čekal na partnerku na chodbě u výtahu v jejím domě. Když šla žena ráno do práce, zaútočil na ni nejprve slovně a pak fyzicky dvěma údery na hlavu. Následně na ženu vylil připravené chemikálie a vodu. Podle obžaloby ho při tom vyrušil hluk hluk v domě, a tak z místa činu utekl. Ženě také ukradl kabelku s telefonem a peněženku.

Žena měla po útoku vážně poleptané oči, hlavu, obličej, stehna a hrudník. Pokud by jí záchranáři neposkytli první pomoc, byl podle spisu její život v ohrožení. "Lze předpokládat, že poranění poškozená zanechá trvalé následky s poruchou funkce zrakové ostrosti, prostorového vnímání a vyloučit nelze i pocit zohyzdění obličeje," uvádí obžaloba. U ženy se navíc podle spisu rozvinula posttraumatická stresová porucha, kterou lze kvalifikovat jako těžkou újmu na zdraví.

Policie krátce po útoku vyhlásila po muži pátrání, které bylo poměrně složité, protože s přítelkyní žil pod falešným jménem. Policie tak neměla zmapovaný jeho pohyb za posledních deset let, kdy přebýval u osamělých žen, které neznaly jeho pravou totožnost. Dopaden byl den po útoku v okolí stanice metra Želivského, kde se podle policejních tipů vyskytoval častěji.

Kriminalisté tam muže potkali a zatkli, soud ho poslal do vazby. "Všechno doznal," řekl po dopadení údajného pachatele novinářům vedoucí pražského oddělení loupeží Jiří Zábrodský. Detektivové podezřelého nejprve obvinili z loupeže, za kterou mu hrozilo až 12 let vězení. Žalobci však případ překvalifikovali podle přísnějšího paragrafu na vraždu.

Podobný útok loni objasnili policisté v Plzni, kde Jan Dubský podle obžaloby v listopadu 2013 polil kyselinou svojí bývalou přítelkyni Martinu. Případem se v březnu začal zabývat plzeňský krajský soud. Muži hrozí také až doživotní vězení.