"Domnívám se, že musíme zpřísnit tresty a zavést vyšší právní ochranu pro učitele. To, co se stalo, není možné řešit tak, že dotyčným hochům zakážete večerníček," uvedl Chládek. Událost v Králíkách označil za "mimořádně brutální útok". Podle ministra to byl dvanáctý podobný případ v Česku.

Dva mladíci z Výchovného ústavu v Králíkách na Orlickoústecku jsou nyní od ostatních dětí odděleni, v pátek by se měli přesunout do jiných zařízení. O trestu se zatím nerozhodlo. Podle právníka ústavu jim vychovatelé mohou například jen zakázat vycházky či snížit kapesné. Ústav zatím posílil noční služby, chlapcům se věnuje individuálně.

Podle Chládka by přísnější tresty měly za napadení učitelů a vychovatelů hrozit nejen dětem, ale i jejich rodičům. Přísnější by měl být současně i postih pedagogů, kteří napadnou žáka, podotkl ministr. Nemyslí si, že by řešením v tomto případě bylo snížení věkové hranice pro trestní odpovědnost.

Připustil ale, že koaliční partneři ČSSD se v minulosti nestavěli ke zpřísnění postihů za napadení školských pracovníků příliš vstřícně. Ministr doufá, že po útoku v Králíkách změní názor. "Pokud poslanci nebudou chtít tuto normu schválit, budeme nejspíš muset posílit ústavy o jiné pracovníky, asi bezpečnostních služeb," uvedl ministr. Zdůraznil, že tento postup by stát stál ale další peníze.

V Česku neexistují různé stupně výchovných zařízení s různě přísným režimem. Podle ministra fungují ústavy, kde je přístup individuálnější. Je prý otázka, zda je takových institucí dost a zda mají dost pracovníků. "Tady prostě ty prostředky musíme investovat," dodal Chládek.

Ministr také svolává mimořádné jednání všech ředitelů výchovných zařízení. "Požádám je o součinnost při přípravě nové legislativy," doplnil Chládek. Při návrhu změn zákona se chce inspirovat na Slovensku, které podle něj ochranu učitelů posílilo. Jednat o tom chce i se svým slovenským protějškem při dubnové návštěvě Bratislavy.

Mladíci v Králíkách zaútočili kolem 2:30 ráno, když už všichni spali. Čtrnáctiletý chlapec vběhl v noci do klubovny a vrazil vychovateli šroubovák do krku. O tři centimetry minul tepnu. Vychovatelku, která přiběhla, hoch povalil a kopal do ní. Jeho o rok starší kamarád se k němu přidal.

Podle psychopatologa Andreje Drbohlava, který oba chlapce podle svých slov po činu vyšetřil, selhává systém. Uvedl, že podobné agresivní útoky nejsou výjimečné. Zaměstnanci v ústavech je prý zvládají profesionálně. Jejich ochrana a finanční ohodnocení ale nejsou dostatečné, chybějí i jasně stanovené postihy pro útočníky. Drbohlav doporučuje případné snížení věku pro trestní odpovědnost i existenci různých typů zařízení podle nebezpečnosti dětí.