"Za prvních jedenáct měsíců jsme v Dalešicích vyrobili 424.486 megawatthodin," uvedl Blaha k letošní výrobě elektřiny. Hladina vody v nádrží je aktuálně šest metrů pod maximální úrovní, což podle Blahy ale není historické minimum. Uvedl, že ještě nižší hodnoty zaznamenali energetici v letech 2000 a 2003. Vodní dílo Dalešice vedle výroby elektrické energie slouží jako zásobárna technologické vody pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Kvůli letošnímu nižšímu stavu vody nebyl podle Blahy nijak omezen provoz Dalešic ani Dukovan.

Zavlažovací systém hráze byl vybudován při opravách její koruny před dvěma lety. "I přes suché počasí nebylo nutné zavlažovací systém použít, voda stále vzlíná z hladiny, navíc v oblasti hráze bylo v létě poměrně deštivo," uvedl Blaha.

Vodní dílo Dalešice, které má podle dostupných informací největší funkční sypanou hráz v Evropě, vzniklo v 70. letech na řece Jihlavě. Na horní přehradu s maximálním objemem 128 milionů metrů krychlových navazuje menší nádrž Mohelno. Přečerpávací elektrárna dokáže vyrovnávat nepoměr mezi okamžitou výrobou a spotřebou elektřiny v síti. Disponuje čtyřmi turbínami o instalovaném výkonu 480 MW

Na plný výkon umí Dalešice najet v čase pod 60 sekund, což z nich dělá v této disciplíně "nejrychlejší" elektrárnu Skupiny ČEZ, uvedl mluvčí společnosti Jiří Bezděk. Za čtyři desetiletí proteklo dalešickou elektrárnou 7,65 miliard metrů krychlových vody, což znamená, že celkový maximální objem horní nádrže protekl tímto zařízením zhruba šedesátkrát. Elektřiny už Dalešice v součtu vyrobily 13,05 terawatthodin. V minulých letech firma ČEZ elektrárnu Dalešice kompletně zmodernizovala. Tyto práce v roce 2016 završila oprava koruny hráze.