Nuvia získala zakázky v mezinárodním tendru. "Podle zadavatele jsme nejlépe splnili technické podmínky, rozhodující byla také stabilita naší společnosti a v neposlední řadě i cena," uvedl Pazúr v tiskové zprávě.

Nejnáročnější podle předsedy představenstva bylo dodržet všechny formální požadavky Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBDR), která zajišťuje financování těchto kontraktů. Jsou součástí programu zaměřeného na zvyšování bezpečnosti jaderných bloků na Ukrajině. Dokumentace, již česká firma předložila spolu s nabídkou, obsahovala 15.000 stran a vážila 90 kilogramů.

Oficiální informaci o získání zakázek dnes firmě na české ambasádě v Kyjevě sdělili zástupci státního podniku NAEK Energoatom, který na Ukrajině provozuje čtyři jaderné elektrárny s 15 reaktory. Zajišťují přes polovinu výroby elektřiny v zemi. Dohodnuté práce se týkají všech těchto elektráren, sama společnost Nuvia z nich podle tiskové zprávy uskuteční 90 procent.

Nuvia není na Ukrajině nováčkem, pro NAEK Energoatom prováděla v posledních deseti letech deset projektů a patří mezi jeho prověřené dodavatele. Nadnárodní koncern Vinci, jehož je Nuvia součástí od roku 2012, na Ukrajině v posledních letech postavil i sarkofág pro 4. blok havarované jaderné elektrárny Černobyl zabraňující úniku radioaktivních látek do okolí. "Známe lokální trh, zároveň máme navázány partnerské kontakty s kvalitními ukrajinskými dodavateli," uvedl Pazúr. Pro Ukrajince je podle něj zase výhodná spolupráce se stabilní evropskou firmou.

Akciová společnost Nuvia působí na trhu od roku 1995. Specializuje se na velké inženýringové projekty v oblasti dodávek a služeb stěžejně pro jadernou energetiku. Firma s ročním obratem 800 milionů korun zaměstnává 300 lidí, má šest poboček v ČR a tři dceřiné firmy v Praze, na Slovensku a v Kanadě. Nadnárodní skupina Vinci působí ve stovce zemí a zaměstnává okolo 200.000 lidí.