Soudní dvůr dnes rozhodl, že program "nepřekračuje mandát ECB". Spadá podle něj do oblasti měnové politiky, ve které má ECB výlučnou pravomoc v rámci zemí platících eurem, a dodržuje princip proporcionality. Odmítl tvrzení, že ECB svým programem prakticky financuje vlády.

Rozhodnutí soudu ukončí právní bitvu, která pronásleduje stimulační program ECB už roky. Stanovuje také důležitý precedens pro budoucí rozhodnutí. Záležitost bude nyní odeslána německému ústavnímu soudu, který vynese konečný rozsudek.

Soud EU vydal své rozhodnutí na základě žádosti německého ústavního soudu v Karlsruhe, u kterého byly stížnosti na program ECB podány. Mezi jinými si na program stěžoval poslanec Evropského parlamentu Bernd Lucke, uvedla agentura Reuters.

Program kvantitativního uvolňování měnové politiky byl hlavním bodem plánu ECB, který přispěl k posílení inflace a ekonomického růstu v eurozóně. V Německu však byl program často kritizován, protože podle jeho kritiků nafukuje ceny dluhopisů a ohrožuje peníze daňových poplatníků.