Samotný kartel OPEC podle ministra sníží těžbu ropy o 800.000 barelů denně a jeho spojenci, mezi které patří například Rusko, o dalších 400.000 barelů denně. Rusko přislíbilo, že sníží produkci o 228.000 barelů denně, škrty ale bude provádět postupně.

Představitelé OPEC jednali již od čtvrtka ve Vídni. Dohoda o snížení těžby byla podle agentury Reuters schválena na dnešním setkání kartelu se spojenci. Týká se prvních šesti měsíců příštího roku a sjednané snížení se bude odvíjet od říjnové úrovně těžby. Dohoda bude zhodnocena v dubnu.

OPEC chce prostřednictvím snížení těžby ropy podpořit ceny suroviny a omezit nadbytečné dodávky na trh. Od října, kdy Saúdská Arábie, Rusko a Spojené arabské emiráty zvýšily produkci, aby kompenzovaly nižší export z Íránu, se cena ropy snížila téměř o třetinu.

Proti omezování dodávek ropy se nicméně staví americký prezident Donald Trump, který má obavy z negativních dopadů rostoucích cen pohonných hmot na spotřebitele i podniky.

Trump ve středu vyzval OPEC a jeho spojence, aby dodávky neomezovali. Samotné Spojené státy se na žádných dohodách o omezování těžby ropy nepodílejí, důvodem jsou jejich antimonopolní zákony a roztříštěnost jejich ropného sektoru.