V meziročním srovnání se pak hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska zvýšil o 4,6 procenta, což byl nejlepší výsledek od posledního kvartálu 2015.

Hospodářství Slovenska ve sledovaném období podpořil export a také domácí poptávka, která těžila z klesající nezaměstnanosti a z růstu mezd.

Slovensko ve 3. čtvrtletí dosáhlo vyššího tempa růstu HDP než česká ekonomika, která po zpřesnění dat vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,6 procenta, meziroční růst pak stagnoval na 2,4 procenta.

Průměrná mzda na Slovensku ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání vzrostla o 6,1 procenta na 992 eur (25.690 Kč). Platy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde průměrná mzda ve třetím kvartálu vzrostla meziročně o 8,5 procenta na 31.516 Kč.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky slovenského statistického úřadu klesla ve sledovaném období na nové minimum 6,4 procenta ze 6,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Opět se snížil počet Slováků, kteří krátkodobě, což znamená méně než rok, pracovali v zahraničí nebo kteří do zaměstnání do ciziny pravidelně dojížděli.

Slovenské ministerstvo financí očekává, že ekonomika letos vykáže růst o 4,1 procenta. To by znamenalo zrychlení tempa z revidovaných 3,2 procenta loni.