"Česká inflace podle našeho odhadu v listopadu klesla pod dvě procenta. Za jejím propadem stojí především rozkolísané ceny potravin a pohonných hmot," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Dodal, že efekt statistické základny a zvýšení cen energií na začátku příštího roku by měl inflaci na začátku příštího roku zvýšit až na 2,5 procenta.

Signály z domácí ekonomiky naznačují i podle ekonoma Roklen Michala Šoltése, že by inflace mohla v listopadu klesnout pod dvě procenta. "Naposledy tempo růstu tuzemských cen zpomalilo pod cíl ČNB letos v dubnu. K slabší hodnotě za minulý měsíc by měl přispět pokles cen pohonných hmot a pravděpodobně i ceny potravin," uvedl.

Spotřebitelská inflace podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského nepřestává tento rok překvapovat. "Už říjnová čísla překvapila zpomalením růstu cen a listopad podle našich odhadů v tomto trendu bude pokračovat," uvedl.

Listopadové zpomalení inflace by podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka nemělo ani z pohledu České národní banky představovat problém. "Během nadcházejících měsíců je pravděpodobné opětovné zrychlení růstu spotřebitelských cen," uvedl.