Spor se týká státní pomoci, kterou Ryanair obdržel v letech 2008 až 2009 v souvislosti s aktivitami na regionálním letišti ve francouzském městě Angoulême. Evropská komise v roce 2014 tuto pomoc označila za nezákonnou.

Letadlo, jehož katalogová hodnota podle agentury AFP činí 98 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč), bylo zabaveno ve čtvrtek večer na letišti v Bordeaux, a to krátce před plánovaným odletem do Londýna se 149 cestujícími na palubě. Cestující nakonec podle agentury DPA odletěli s pětihodinovým zpožděním jiným letadlem.

"Francouzské úřady k tomuto opatření přistoupily jako k poslední možnosti, když selhalo několik pokusů o získání peněz," uvedl francouzský Úřad pro civilní letectví (DGAC). "Je politováníhodné, že stát musel učinit takovýto krok, který vedl k nevyhnutelným komplikacím pro 149 cestujících na palubě," dodal.

Rozhodnutí Evropské komise bylo jedním ze sedmi zjištění nezákonné státní podpory v letech 2014-2016 proti dohodám společnosti Ryanair na regionálních letištích v Nimes, Altenburgu, Zweibrückenu, Cagliari a Klagenfurtu. Irská společnost protestovala u evropských soudů poté, co jí bylo uloženo vrátit přibližně 23,7 milionu eur.