Šéf svazu Holger Bingmann se domnívá, že vývoz z Německa poroste ve druhé polovině letošního roku méně dynamicky, protože globální ekonomický růst zpomaluje. V příštím roce má být růst vývozu ještě slabší. Eskalace obchodního sporu mezi USA a Čínou pak "bezpochyby masivně" zasáhne německé vývozce, prohlásil Bingmann podle agentury Reuters.

Spojené státy jsou pro Německo nejdůležitější samostatnou vývozní destinací, zatímco Čína je největším obchodním partnerem podle celkového objemu obchodu. Obchodní spor obou zemí tak má dopad i na německé firmy.

V případě brexitu Bingmann upozornil, že existuje reálná hrozba, že strany neuzavřou včas dohodu o podmínkách vystoupení Británie z EU. Odchod bez dohody by narušil dodavatelské řetězce mnoha firem, což by je stálo miliardy eur, varoval.

Německo díky vysokému vývozu vykazuje vysoké obchodní přebytky, což kritizuje třeba Mezinárodní měnový fond (MMF), ale také americký prezident Donald Trump. Ten německou obchodní politiku označil za "velmi špatnou".