"Šlapající ekonomika s rekordně nízkou nezaměstnaností si vybírá daň i v tom, že podnikatelé ani během své dovolené nemají čas na svůj byznys zapomenout a věnovat se maximálně odpočinku," uvedl výkonný ředitel útvaru firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Pracovní zaneprázdnění je hlavním důvodem, proč si podnikatelé a živnostníci dovolenou nevybírají. "Není to otázka peněz, ale nedostatku zaměstnanců," podotkla například Iva Kopencová z rodinné restaurace a cukrárny Krumlovská fontána.

I o letní dovolené se práci věnuje 63 procent podnikatelů a firem. "Vyřizování práce po telefonu, zajišťovaní chodu kanceláře, objednávky a organizaci práce," řekl o náplni své dovolené obchodní ředitel ve společnosti M. B. S. Mini Brewery Systém Jan Horák.

Polovina podnikatelů a živnostníků v průzkumu uvedla, že jejich nepřítomnost nemá na provoz firmy žádný vliv. Částečné nebo významné omezení připouští 35 procent dotazovaných. A zbylých 15 procent tvrdí, že bez nich firma nefunguje.

Převážná část respondentů dává přednost dovolené v Česku a v evropských zemích, z nichž patří mezi nejvíce navštěvované přímořské destinace, jako jsou Řecko a Chorvatsko. Mimo kontinent se vypravuje 15 procent respondentů.