Likvidační práce začaly na rybníku v pátek, rybářství na místo poslalo asi 20 zaměstnanců. V neděli je posílilo o dalších pět lidí.

"Podle vážních lístků z asanačního ústavu, které se k nám dostaly až dnes, se celkové množství pohybuje lehce přes 100 tun. Ve středu dopoledne posbíráme ještě zbytky kolem břehů a bude konec," uvedl Pecha. Pracovníci odstraňovali ryby vidlemi, na loďkách, ale i pomocí bagru a kontejnerů.

Rybník má vodní plochu 300 hektarů a bylo v něm možné mít 150.000 ryb. Rybářství plného stavu nevyužilo, do rybníka umístilo ryb méně. Pecha ČTK řekl, že ani při menším množství ryb nešlo situaci zabránit.

"To by v rybníce muselo být úplné minimum. Úbytek vody je velký. Oproti normální hladině ubylo 180 centimetrů," řekl Pecha. Další ryby rybářství letos nasazovat nebude. Nemá je kde vzít a podle Pechy by to ani nemělo cenu. Další ryby nasadí až příští rok na jaro.

Vyhynula většina kaprů, ve vodě ale přece jen zůstal nějaký život, převážně se podle Pechy objevuje karas. Byli tam ale i candáti, sumci, štiky nebo úhoři.

Rybářství se snaží rybník provzdušňovat pomocí aerátoru, vzhledem k velikosti plochy to má ale podle Pechy minimální účinek. Firma také jedná, aby mohla navýšit stav vody. Vzhledem k tomu, že je ale vodní plocha v přírodní rezervaci, nelze s vodou manipulovat. O to je situace složitější.

Rybník Nesyt patří mezi Lednické rybníky, jde o největší rybník na Moravě a jeden z největších v republice. Rybářství Hodonín má asi 50 zaměstnanců, polovina se věnuje rybaření, polovina chovu vodní drůbeže. Firma má roční obrat kolem 70 milionů.