Mírný růst výroby s sebou nesl nová pracovní místa. Počet pracovníků ve statistiky sledovaných podnicích v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 0,3 procenta na 49.063. Průměrné platy v průmyslu kraje v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 7,1 procenta na 31.061 korun. Celostátně se průměrný plat v průmyslu zvýšil o 7,6 procenta na 32.619 korun.

Vyšší růst než hradecký kraj měl průmysl v sedmi krajích. Dva kraje měly růst nižší a u čtyřech krajů statistici zaznamenali pokles. Celostátní růst činil 0,1 procenta. Počet pracovníků v největších průmyslových podnicích v ČR do konce března meziročně stoupl o 2,5 procenta na 864.000 lidí.

Významný růst pro letošek oznámily gumárny Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce, které patří k evropským lídrům výroby pryžových těsnění do aut. Loni zvedly tržby o 12 procent na dosud nejvyšších 3,8 miliardy korun. Plán letošních tržeb gumárny mají na 4,1 miliardy korun. Růst výroby podpořený investicemi plánují i firmy Siemens a Continental v Trutnově.

Statistika zachycuje firmy, které mají sídlo na území kraje. Nejsou v ní tak výsledky výroby v závodech mladoboleslavské automobilky Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku a ve Vrchlabí na Trutnovsku. Oba závody mají dohromady asi 9500 lidí a zejména Kvasiny zažívají velký rozvoj podpořený miliardovými investicemi. Rychnovsko je díky Kvasinám regionem s nejnižší nezaměstnaností v ČR.

Zdeněk Rychtera dr