Index Dow Jones v závěru obchodování klesl o 0,88 procenta na 24.700,45 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 0,71 procenta na 2774,02 bodu. Index technologického trhu Nasdaq odepsal 0,55 procenta na 7716,61 bodu.

Peking na zveřejnění seznamu tisíců výrobků, kterých by se měla od září dotknout nová americká cla ve výši deseti procent, hodlá reagovat kvalitativními opatřeními. Čína nyní nemůže na americký krok odpovědět stejnou měrou, jak učinila v případě již zavedených cel, neboť americký dovoz do Číny loni dosáhl pouze 116 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč).

Podle čínských úředníků, na něž se odvolává list The Wall Street Journal, proto Čína zvažuje opatření, která by byla s to poškodit americké firmy působící na jejím trhu. Mohlo by jít na příklad o zvýšené kontroly amerického zboží na hranicích, nebo průtahy při schvalování fúzí a akvizic, ve kterých by figurovaly i americké firmy.

Na akciových trzích ztrácely především akcie technologických firem, výrobců čipů, ale - kvůli výraznému propadu ceny ropy - i akcie energetických společností. Největší ztráty zaznamenaly výrobce letecké techniky Boeing, technologická společnost 3M, výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar a výrobce výtahů či klimatizací United Technologies.

Na devizových trzích zpevňoval dolar. Nahrávala mu eskalace napětí na poli mezinárodního obchodu, tedy situace, kdy jej investoři upřednostňují jako bezpečnou měnu. Pomáhá mu ale i očekávání nové zprávy o inflaci v USA, která by měla překonat odhady a zvýšit tak pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) letos ještě dvakrát zvedne základní úrokovou sazbu.

Krátce po 22:00 SELČ přidával dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,6 procenta na 94,75 bodu. Euro k dolaru ztrácelo 0,6 procenta na 1,1673 USD. K japonskému jenu, rovněž považovanému za bezpečnou měnu, dolar přidával 0,9 procenta na 112,04 JPY. Hranici 112 JPY překonal poprvé od 10. ledna. Podle analytiků tak investoři ještě více než samotné hledání bezpečí upřednostňují sílu americké ekonomiky.

vjn