Spojené státy, Kanada a Mexiko se podle Freelandové také shodly, že dosud byl v jednání dosažen významný pokrok. Jednání začala loni v srpnu a původně se očekávalo, že budou uzavřena do konce prosince. Konečný termín však byl od té doby několikrát prodloužen, protože Kanada a Mexiko se brání některým rozsáhlým požadavkům na změny, jak je požadují Spojené státy.

"Rozhodli jsme se ... v jednání o dohodě NAFTA pokračovat. Přes léto budeme tvrdě pracovat," prohlásila Freelandová. Lighthizer původně tlačil na rychlou dohodu kvůli obavám, aby jednání nenarušily prezidentské volby v Mexiku, které se konají 1. července. Podle Freelandové se však země nakonec dohodly, že budou pokračovat v jednání, aniž si stanovily určité datum, uvedla agentura Reuters.

Změna obchodní dohody NAFTA mezi USA, Kanadou a Mexikem byla jedním z klíčových volebních slibů nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. O dosavadní smlouvě často mluvil jako o katastrofě pro americké průmyslové podniky. Dohoda vstoupila v platnost v roce 1994 a nyní se týká obchodu v objemu více než jeden bilion dolarů (22,1 bilionu Kč) ročně.