"Každým rokem více narůstá zájem o bazény kopané, což je způsobeno tím, že jsou výrazně cenově dostupnější, než tomu bylo v minulosti. Zákazníci si na zahradách chtějí vytvářet své vlastní oázy klidu, a proto neváhají investovat do pořízení kopaných bazénů," řekla mluvčí Mountfieldu Kateřina Böhmová. V případě zapuštěných bazénů je nejprodávanější rozměr 6 x 3 m.

Podle údajů společnosti Marimex je u nadzemních bazénů nejprodávanější velikost 3,66 x 0,91 m. "Lidé se nyní zajímají více o bazény s kovovou konstrukcí. Vysvětlujeme si to tím, že se jedná o bytelnější bazény, které více vydrží a jsou odolnější," dodal ředitel marketingu Ondřej Šimek.

Trendem je podle něj používání bazénové chemie 5v1, tedy přípravku, kde je více druhů chemie spojeno do jedné malé tablety a není potřeba velké množství různých chemických prostředků. U filtrací roste zájem o ty pískové, které nahrazují filtrace kartušové.

Zákazníci se podle Mountfieldu více zajímají o kvalitu a nezávadnost používané chemie a její šetrnost k životnímu prostředí. Stále častější je i využívání automatických dávkovacích stanic a salinátorů (dezinfekce s využitím soli). Roste prodej testerů pro stanovení sledovaných hodnot vody jako je pH a množství chlóru. "Z těchto faktů lze soudit, že voda se stává vzácnější a cennější, a proto se majitelé bazénů k její spotřebě staví zodpovědněji," dodala Böhmová.

Velmi populární je také různé trendové příslušenství k bazénům. "Velmi dobře se nám prodávají různé zvířecí nafukovací prvky, které jsou vždy aktuálně hitem sociálních sítí. Vodní program doplňují stále populárnější vířivé bazény - vířivky. V této poměrně mladé kategorii vidíme vzrůstající trend a zájem koncových zákazníků," dodal produktový manažer e-shopu Kasa.cz Petr Štursa.

Díky hezkému počasí, které letos přišlo dříve, evidují prodejci větší zájem o bazény oproti stejným měsícům v minulém roce. "Zájem o bazény na internetu začal stoupat už v průběhu dubna, oproti loňsku zhruba dvojnásob více. Bylo znát, že Česko ovládlo nadmíru teplé počasí," potvrdila obsahová manažerka nákupního rádce Heureka.cz Alexandra Čermáková.

V Česku je bazén na každé třetí zahradě u rodinného domu či chaty, což je světový unikát. Celkový počet bazénů, které jsou trvale umístěné na zahradách, se odhaduje až na 400.000. Podobný je počet nafukovacích sezónních bazénů. Ceny těch nejlevnějších nafukovacích začínají na 1000 korunách. Nadzemní bazény s rámovou konstrukcí stojí podle velikosti od čtyř do deseti tisíc korun. Pořizovací cena kopaných bazénů začíná na 70.000 Kč.