Banky v důvěře se 7,2 body z deseti stanuly na prvním místě před veřejnými zdravotnickými zařízeními, leteckými společnosti i společnostmi zajišťujícími dodávku energií, státními úřady či pojišťovnami. "Důvěra Čechů v banky má v posledních letech vzrůstající tendenci," uvedl hlavní poradce asociace Vladimír Staňura.

Největší potenciální nebezpečí úniku dat podle dotázaných hrozí u internetových obchodníků s nezabezpečenými stránkami a u nebankovních poskytovatelů půjček. Navzdory nové legislativě otevírající poskytování některých bankovních služeb dalším nebankovním subjektům si jen každý desátý Čech myslí, že větší sdílení důvěrných informací povede k lepším a rychlejším službám, upozornil Staňura.

O změně banky uvažovala podle průzkumu zhruba třetina klientů, nicméně z nich jen dvě procenta skutečně hlavní banku změnilo a 35 procent začalo využívat služeb i další banky, dodala ředitelka výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Mezi věci, které by klienti chtěli změnit, se jako každý rok zařadily především poplatky za služby, které by se podle nich měly zcela zrušit. Dále by ocenili zvýšení úroků u vkladů na účet a u spořicích účtů, stejně jako by si přáli více bankomatů či poboček své banky, což se ukázalo jako problém zejména u klientů menších bankovních společností.

Poměrně velká část respondentů uvedla, že má hypotéku. Nejvíce si ji berou lidé ve středním věku, a to nejčastěji se sjednanou dobou na 20 let a částkou do dvou milionů korun. Drtivá většina hypoték míří na nákup vlastního bydlení.

Zdrojem vlastních peněz při nákupu nemovitosti bývají vlastní úspory z běžných a spořicích účtů (70 procent), oblíbené především u starších lidí je i využití stavebního spoření (34 procent). Průzkum potvrdil předpoklad, že si ve velké většině Češi berou hypotéku, aby si zajistili vlastní bydlení, a ne aby spekulovali na současný trend růstu cen nemovitostí.

Zájem o hypotéky ale pomalu klesá, uvedla analytička serveru Hypoindex.cz Monika Lukešová. Důvodem je růst cen nemovitostí a zvyšování úrokových sazeb, které není u konce. Lidé na hypotéku nemají dost našetřeno a čím dál víc zájemců o hypotéku neprojde sítem bank. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex bylo v únoru sjednáno 7446 hypotečních úvěrů, nejméně za posledních sedm měsíců, kdy byl drobný pokles v počtu hypoték. "Opomeneme-li tento malý výkyv, byl nižší počet hypoték naposledy v únoru roku 2015," podotkla.

Pětina respondentů má také spotřebitelský úvěr, ten ale mnohdy nemusí mít u bankovní společnosti. Úvěr bývá nejčastěji využíván ke koupi automobilu (33 procent).