Ve čtvrtek budou na akci na téma Státní energetická koncepce a Národní akční plán diskutovat vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, vedení Škody JS a ZČU a další odborníci. "Seminář Nové projekty pro nové bloky bude ve středu 25. dubna. Je určený studentům vysokých škol a odborné veřejnosti, podobně jako další semináře, které budou po dobu konání Jaderných dnů každou středu odpoledne," řekla mluvčí. Pozváni byli zájemci o výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR. Svoji účast potvrdily francouzsko-japonské konsorcium ATMEA, jihokorejský KHNP a ruský Rosatom.

"Západočeská univerzita je jedna z mála v republice, která připravuje odborníky pro jadernou energetiku. Jaderné dny jsou ideální příležitostí, jak na té nejvyšší úrovni přiblížit aktuální dění v této oblasti studentům vysokých i středních škol," řekl rektor Miroslav Holeček.

Účastníky akce jsou vždy studenti ZČU i dalších vysokých škol. Klíčovou součástí programu jsou také přednášky pro středoškoláky, zvláště technických oborů a gymnázií, uvedla Kolářová. Zaměří se například na japonskou Fukušimu sedm let po havárii nebo na radioaktivní odpady. Na Jaderných dnech bude k vidění také maketa palivové kazety reaktoru VVER 1000, které jsou například v Temelíně, modely reaktorů a kontejnerů na použité palivo a hlubinného úložiště jaderného odpadu.