Do Müllerových odměn se započítávají i benefity typu užívání firemního vozu. Celkem si vysocí manažeři společnosti za loňský rok rozdělili 50,3 milionu eur oproti 39,5 milionu v předchozím roce. "Když se firmě daří, není problém, že si lidé mohou vydělat hodně peněz," řekl deníku zástupce svazu soukromých investorů DSW Ulrich Hocker.

VW loni více než zdvojnásobil čistý zisk na 11,35 miliardy eur (zhruba 289 miliard Kč) a prodal rekordních 10,7 milionu vozů. Cena jeho akcií se v uplynulém roce na burze zvýšila o čtvrtinu.

Společnost čelila v roce 2015 kritice, že své manažery přeplácí. Firma tehdy kvůli dieselové aféře zaznamenala čistou ztrátu 1,6 miliardy eur. Vysocí manažeři přesto obdrželi celkem 63,2 milionu eur. V reakci na kritiku VW plat šéfa zastropoval na deseti milionech eur bez benefitů a rozhodl se odměny určovat výrazněji podle tržního principu.

Na 120.000 řadových zaměstnanců Volkswagenu v Německu má jedny z nejlepších platových podmínek v zemi. Od května se jim mzdy zvýší o 4,3 procenta. Kromě zvýšení mezd obdrží zaměstnanci za únor až duben jednorázovou platbu ve výši 100 eur (2500 Kč). Od srpna 2019 také dostanou jednorázový roční příspěvek ve výši 27,5 procenta měsíční mzdy.

O mzdách se nyní vyjednává také v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto, která je dceřinou společností Volkswagenu. Průměrná hrubá dělnická mzda ve Škoda Auto činila v loňském roce 40.557 korun měsíčně.