Německý trh práce stále sílí. Celkový počet nezaměstnaných v únoru klesl více, než se čekalo, a zaměstnanost v lednu stoupla na nové rekordní maximum. To podporuje ekonomický růst tažený hlavně útratami spotřebitelů.

Neobvykle dlouhý růstový cyklus německé ekonomiky, který letos vstoupil do devátého roku, ve spojení s dlouho naznačovaným nedostatkem lidí v produktivním věku však znamenají, že německé firmy nemají dostatek vhodných zaměstnanců, zvláště na odborných pozicích.

Podle průzkumu DIHK mezi 24.000 společnostmi téměř každá druhá firma není schopná delší dobu najít vhodné kandidáty na volná pracovní místa a šest z deseti manažerů považuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků za hrozbu svého podnikání. Nejvíce jsou tímto problémem ovlivněné zpracovatelský průmysl, stavebnictví, bezpečnostní služby, vzdělávání, péče o děti a přestárlé.

DIHK vyzvala vládu, aby ve světle rapidně stárnoucí společnosti rozšířila odbornou přípravu a přilákala více kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Vláda podle komory také musí zvýšit své úsilí o začlenění rodičů na trh práce tím, že rozšíří a zlepší péči o děti. Podniky by pak měly nabídnout flexibilnější pracovní podmínky pro matky a otce.

Náměstek výkonného ředitele DIHK Achim Dercks upozornil, že firmy a společnost také čelí obrovské výzvě, kterou je integrace více než jednoho milionu uprchlíků, hlavně ze Sýrie a Iráku, kteří dorazili do Německa za poslední dva roky. "Je zde několik pozitivních příkladů mladých uprchlíků, kteří sehnali práci po absolvování jazykových kurzů a odborné přípravy," uvedl Dercks. "V tomto ohledu však všichni musíme být trpěliví."

Podle Derckse by také Německo mohlo těžit z rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii a omezit migraci. Německé firmy by díky tomu mohly získat více kvalifikovaných zaměstnanců. Tento vliv brexitu však pravděpodobně nebude natolik silný, aby překonal celkový trend zpomalení čisté imigrace z dalších evropských zemí. Široké ekonomické oživení v celé EU znamená, že pracovní podmínky se zlepšují pro případné migranty i v jejich domovských zemích, napsala agentura Reuters.

Problém s nedostatkem pracovníků sice omezuje růst, je však obtížné přesně určit, o kolik vyšší by mohla být expanze ekonomiky, pokud by byla všechna prázdná místa zaplněna, dodal Dercks.