Rozpočtový deficit by měl v nynějším fiskálním roce podle nové prognózy činit 45,2 miliardy liber (1,3 bilionu Kč). Předchozí listopadová prognóza jej přitom odhadovala na 49,9 miliardy liber. Vláda snížila odhady schodku také pro další roky, uvedla agentura Reuters.

Úřad pro rozpočtovou odpovědnost podle ministra nadále předpokládá, že v roce 2019 i 2020 bude hospodářský růst činit 1,3 procenta. Odhady růstu na další dva roky však úřad snížil o 0,1 procentního bodu. V roce 2021 by tak měl růst činit 1,4 a v roce 2022 by měl dosáhnout 1,5 procenta.

Hammond ve svém projevu uvedl, že britská ekonomika se dostala do bodu zlomu a je vidět "světlo na konci tunelu". Vyloučil okamžité ukončení úsporných opatření, avšak nevyloučil, že v budoucnosti výdaje porostou. Opoziční labouristé požadují, aby vláda více utrácela a více si půjčovala. Hammond však v projevu zdůraznil, že veřejný dluh Británie zůstává stále příliš vysoký a vláda je nyní na dobré cestě splnit svůj cíl, že poměr dluhu k HDP se bude každým rokem snižovat. Do fiskálního roku 2022/23 se má snížit na 78 procent ze současných očekávaných 85,6 procent.

Hammond také představil několik návrhů v oblasti daní, kterými by se vláda mohla zabývat. Vláda má zvážit, jak by se mohl využít daňový systém ke změně chování spotřebitelů v oblasti používání umělých hmot. Místo plastových obalů pro jednorázové použití chce upřednostnit alternativní materiály, možnosti opětovného použití a recyklace. Mezi další daňové návrhy patří také snížení daní u méně znečisťujících dodávek či nový způsob výběru daně z přidané hodnoty u internetového prodeje. Vláda by se podle něj také měla více zabývat budoucností hotovosti a digitálních plateb.

OBR ve své zprávě také potvrdil, že konečná částka, kterou bude muset Británie zaplatit kvůli odchodu z EU, bude 37,1 miliardy liber. Tři čtvrtiny této částky bude muset stát zaplatit v příštích pěti letech.

irl pmh mka