Závod ve městě Huntsville by měl postupně zaměstnat až 4000 lidí a ročně vyrábět asi 300.000 vozidel. Provoz má zahájit do roku 2021, informovala agentura Reuters.

Závod bude vyrábět modely Toyota Corolla a sportovně-užitkové vozy Mazda. Toyota původně chtěla vyrábět osobní automobily Corolla pro americký trh v Mexiku, vysloužila si ale tvrdou reakci prezidenta Trumpa, který pohrozil vysokými cly.

Alabama poskytne automobilkám daňové pobídky. Jejich výše zatím není známá. Podle zdrojů by podpora od státu mohla být na několik let a bude blízko jedné miliardy USD. Z amerických států je Alabama pátým největším producentem osobních a lehkých užitkových aut.

Toyota a Mazda oznámily plány na výstavbu nové továrny v USA v srpnu. Toyota uvedla, že by do nového závodu chtěla přesunout výrobu modelu Corolla z Kanady. Toyota má v osmi státech USA deset montážních závodů, v Alabamě má velkou továrnu na výrobu motorů.

V současné době se poptávka po automobilech na americkém trhu snižuje. Prodej nových aut v USA loni poprvé od roku 2009 klesl, a to o 1,8 procenta na 17,2 milionu. Očekává se přitom, že letos bude sestupný trend pokračovat.