"Poslední týden roku byl podle očekávání poměrně poklidný bez výraznějších událostí s dopadem na finanční trhy. Americké indexy si připsaly v mezitýdenním srovnání mírné zisky a zakončují rok na úrovni historických maxim. Evropské akciové indexy v uplynulém týdnu mírně ztrácely a zakončují rok pod lokálními maximy ze začátku listopadu. Meziroční růst evropských akciových indexů pak byl výrazně nižší než v případě USA," uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička.

Obchodování v Praze bylo podle něj ve svátečním módu a jedinou výraznější událostí byl začátek nabídkového období dobrovolného odkupu akcií Unipetrolu ze strany PKN Orlen.

Největší týdenní propad zaznamenaly akcie Stock Spirits, které oslabily o 3,6 procenta na 78,1 Kč, když beze zpráv korigovaly předchozí pětitýdenní růst. Nedařilo se ani akciím CME, které ztratily 3,1 procenta na 100,3 Kč. Odmazaly tak předchozí zisky po spekulacích o možné akvizici společnosti. Naopak nejlepší výkonnost měla O2 CR s růstem o 1,8 procenta na 276,5 Kč, také beze zpráv.

První týden v novém roce bude na všech evropských a amerických burzách (včetně pražské burzy) kratší o pondělí 1. ledna. Řada významných indexů vstupuje do nového roku na čerstvých historických maximech nebo v jejich blízkosti a investoři mohou být na začátku roku zdrženliví při nástupu do nových pozic na těchto úrovních. Trhy v západní Evropě také může tížit kurz eura, které poslední týden před koncem roku prudce posílilo vůči dolaru, což nesvědčí evropským exportérům. "Celkově máme na příští týden spíše opatrný výhled," uzavřel Lávička.

fd mal