Úložiště se bude skládat z jednoho kontejneru s lithium-iontovými bateriemi a v provozu má být koncem letošního roku. Náklady na jeho vybudování činí podle firmy zhruba 20 milionů korun.

"Vysokokapacitní bateriové systémy zrychlí v České republice rozvoj obnovitelných a alternativních zdrojů energie v domácnostech a firmách. Instalace takových zdrojů totiž nebude limitována kapacitou páteřní nebo regionální přenosové soustavy," uvedl k výhodám budovaného systému jeden z majitelů skupiny Vítězslav Skopal. Podle něj akumulace energie v úložišti sníží zatížení přenosových soustav, eliminuje kritické stavy sítě a umožní efektivnější využití energie z nekonvenčních zdrojů.

Podle Zdeňka Třísky, ředitele firmy Solar Global Service, která má výstavbu úložiště na starosti, bude systém sloužit především pro to, "aby ve větším množství akumuloval elektrickou energii a de facto byl baterií k dispozici ve chvíli, kdy je nedostatek energie v síti a je potřeba elektřinu uvolnit, nebo v případě, kdy je síť nestabilní nebo jsou obrovské výkyvy". V takových případech je akumulátor schopen spustit dodávku energie v řádu sekund, řekl Tříska.

Skupina Solar Global, která je čtvrtým největším českým provozovatelem fotovoltaických elektráren, byla založena v roce 2009. Vlastní zdroje o celkovém instalovaném výkonu 40 MW a další zdroje nakupuje a staví. Přes dceřiné společnosti zajišťuje servis stovkám elektráren, obchoduje s elektrickou energií a investuje do inovativních řešení v oblasti takzvané zelené energetiky.

Počátkem roku skupina spustila investiční Fond obnovitelných energií, který se má specializovat na nákup českých elektráren vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů.

ktp dr