Podle společnosti Student Agency, která v Británii zajišťuje Čechům pracovní a jazykové pobyty, bude Británie i nadále počítat s občany Evropské unie, kteří budou přijíždět za pracovní či kulturně-výměnnou zkušeností.

"Pokud budou tyto možnosti do budoucna omezeny, není zatím známo jakým způsobem. Všechny naše programy, tedy studijní i pracovní pobyty, které STUDENT AGENCY zajišťuje, dál běží stejným způsobem," uvedla mluvčí Student Agency Klára Majíčková.

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy se zatím nic zásadního nemění a vyjednávání o brexitu fakticky právě teprve začala. "Exportéři jsou pochopitelně znejistělí a do svých středně a zejména dlouhodobých plánů již s potenciální neúčastí Británie na jednotném vnitřním trhu EU počítají, avšak se strategickými rozhodnutími zatím spíše vyčkávají. Čekají na hmatatelné signály ohledně toho, v jakém tónu se vyjednávání o brexitu mezi oběma stranami povede," uvedl Kovanda. Podle něj exportéři chtějí, aby vyjednávání probíhala konstruktivně, ideálně v duchu "měkkého brexitu", kdy existuje nezanedbatelná pravděpodobnost, že Británie nakonec součástí vnitřního trhu zůstane, podobně jako Norsko či částečně Švýcarsko.

Celkově lze podle Kovandy říci, že překvapivé zaváhání britských konzervativců v předčasných volbách, které měly potvrdit jejich pozici, může být dobrou zprávou pro českou ekonomiku.

Podle analytika společnosti Mazars Davida Pilaře by neštěstím pro české firmy byl tvrdý brexit znamenající Británii stojící mimo celní unii s EU, což by evropské i české exportéry významně poškodilo. Dopadl by především na český automobilový průmysl a na něj navázané dodavatele. "V našem bytostném zájmu, jako země s výrazně exportně orientovanou ekonomikou, je mít bezbariérové a bezcelní obchodní vztahy s Velkou Británií. Klíčový bude postoj ostatních zemí EU, především těch velkých, které udávají v EU rozhodující směr, čili především Německa, Francie a Itálie," uvedl Pilař. Nejpravděpodobnějším scénářem podle něj bude, že nakonec zvítězí zdravý rozum a vzájemný volný obchod bude zachován. Za oběť brexitu zřejmě padne volný pohyb investic nebo pracovní síly.

Z brexitu podle některých může česká ekonomika i těžit. "Pro Česko je velmi zajímavý případný přesun Evropského bankovního úřadu (EBA) z Londýna do Prahy. I když se o právo hostit EBA po odchodu Velké Británie z EU ucházejí všechny členské státy, naše šance nejsou malé," napsal ČTK Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin.

Podle Lukáše Krejčíře, ředitele finančního úseku ZETOR TRACTORS je aktuální situace na britském trhu v oblasti prodejů zemědělské techniky velmi napjatá. "Farmáři i prodejci napjatě sledují vývoj spojený s procesem vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Situaci nepřidává ani celosvětové oslabování libry, což pociťujeme jako exportně orientovaná společnost. Zemědělci jsou v této době zdrženliví k investicím do nákupu nové zemědělské techniky," uvedl Krejčíř.