Společnost Renaissance investovala do nových akcií AvtoVAZu 11,25 miliardy rublů (téměř pět miliard Kč), a získala tak v podniku podíl 24,1 procenta. Holding ARBV zároveň na pokyn Renaultu nakoupil nové akcie AvtoVAZu za 14,85 miliardy rublů (více než šest miliard Kč).

Podíl ARBV v AvtoVAZu se v důsledku navýšení kapitálu snížil na méně než 65 procent z předchozích 75 procent, zatímco podíl Renaultu v ARBV stoupl na více než 73 procent z 50 procent. Spoluvlastníky ARBV jsou japonská automobilka Nissan a ruský státní konglomerát Rostec.

Renault dříve slíbil, že AvtoVAZu poskytne kapitálovou injekci ve výši až 25 miliard rublů, aby ruskou automobilku udržel v provozu. Díky investici společnosti Renaissance však francouzská firma mohla do navýšení kapitálu AvtoVAZu investovat výrazně nižší částku.

AvtoVAZ se obrátil na akcionáře s prosbou o pomoc poté, co jej propad domácí poptávky po automobilech loni stáhl do rekordní ztráty. V první polovině letošního roku utrpěl výrobce vozů Lada provozní ztrátu 27,6 miliardy rublů.

Ruský automobilový trh se stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou doléhají nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.