Britské akcie začaly prudce růst po červnovém referendu o odchodu Británie z EU. Za jejich vzestupem stál propad libry, která vůči dolaru letos ztratila přes 16 procent, což pomohlo britským vývozcům. Nejnovější údaje podle komentátorů také prokazují sílu a odolnost britské ekonomiky. Na růstu indexu FTSE se podepsal rovněž vzestup hodnot průmyslových a drahých kovů, který podpořil růst akcií těžařských společností.

V posledních dvou měsících se pak do vývoje světových akciových trhů příznivě promítla očekávání spojená s vítězstvím Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Nově zvolený prezident slíbil povzbudit hospodářství investicemi do infrastruktury a dalšími opatřeními.

Trumpovo listopadové vítězství podpořilo i evropské akciové burzy. Západoevropský akciový index STOXX 600 díky tomu zmírnil předešlé ztráty, za celý rok nicméně ztratil 1,2 procenta a vykázal první roční ztrátu za pět let. Za prosinec přitom index získal 5,7 procenta a přispěl k tomu i dnešní přírůstek 0,3 procenta.

Německý index DAX letos posílil o 6,9 procenta a pařížský CAC 40 si připsal 4,9 procenta. Italský FTSE MIB naproti tomu v obavách z problémů italských bank a celé ekonomiky ztratil 10,2 procenta.