Pracovní trh v regionu nyní zásadním způsobem ovlivňuje rostoucí závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku. Automobilka závod rozšiřuje investicemi v miliardách korun a nyní vede celorepublikovou náborovou kampaň, v níž láká lidi zejména na nadprůměrné výdělky. Automobilka uvádí, že po třech měsících může pracovník dosáhnout až na plat 30.000 korun. Na samotném Rychnovsku se rozvoj závodu projevil poklesem na nejnižší nezaměstnanost v zemi ve výši 1,7 procenta.

V kvasinském závodě pracuje asi 6000 zaměstnanců, a závod je tak největším zaměstnavatelem v hradeckém kraji. V příštích letech vzroste výrobní kapacita závodu až na 280.000 vozů ročně, loni výroba činila 142.000 vozů. "V této souvislosti zaměstná Škoda zhruba 2000 nových odborníků a do roku 2018 do výstavby závodu investuje kolem 7,2 miliard korun," uvedla Škoda Auto v polovině října u příležitosti spuštění výroby modelu SUV Kodiaq.

Gumárenská společnost Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce na Náchodsku, kde nyní přes 1000 lidí vyrábí těsnění do aut, počítá v příštím roce pro zajištění rostoucí výroby s vytvořením několika desítek míst. "Kvůli fluktuaci kolem deseti procent však počítáme s tím, že budeme příští rok přijímat výrazně přes 100 lidí," uvedl pro ČTK ředitel podniku Jiří Tichý. Dodal, že s novými projekty bude firma po roce 2017 vytvářet 30 až 50 nových míst ročně.

Největší česká textilní firma Juta ze Dvora Králové nad Labem plánuje v příštím roce mírné zvýšení počtu zaměstnanců. "Ke konci letošního října činil přepočtený stav zaměstnanců 2214 lidí, pro příští rok plánujeme 2237 osob," uvedla ekonomická ředitelka Marie Čermáková. Loni Juta v průměru zaměstnávala 2162 lidí.

Výrobce košilovin Mileta z Hořic na Jičínsku, která má nyní asi 410 lidí, již v regionu zaměstnance, například elektrikáře, seřizovače či tkadleny, hledá obtížně. "Lidé pro kvalifikované dělnické profese zde nejsou. Bohužel musíme hledat v cizině, aktuálně nabíráme 15 lidí z Ukrajiny," řekl generální ředitel Otakar Petráček. Pro příští rok Mileta podle něj bude potřebovat asi 30 lidí.

Firma Atas elektromotory Náchod aktuálně rozšířila provoz ve Velkém Poříčí o novou halu za 100 milionů korun. Zaměstnat by v ní chtěla 80 lidí, které ale shání jen velmi těžko. "Chtěli jsme to řešit pracovníky z Vietnamu, ale přes úřady to neprošlo," uvedl předseda představenstva Atasu Otto Daněk, který je i místopředsedou Asociace exportérů. Atas podle Daňka není jediným průmyslovým podnikem, který se potýká s nedostatkem lidí. "V českém průmyslu schází asi 150.000 pracovníků. Hrozí, že firmy kvůli tomu přijdou o zakázky," uvedl.

Zaměstnance by měla v příštím roce nabírat i textilní firma Veba Broumov, která od konce roku 2014 kvůli razantnímu poklesu afrických trhů propustila několik stovek lidí a nyní má asi 900 lidí. Podle informací středečních Hospodářských novin se africký trh postupně zvedá a Veba na některých pracovištích opět najíždí na nepřetržitý provoz a do dvou let by měla mít opět přes 1000 lidí. Volná místa je Veba připravena zaplnit i lidmi z nedalekého Polska.