V Aténách byla tento týden po pauze obnovena už od ledna se táhnoucí jednání o řeckém plnění podmínek třetího záchranného programu pro Řecko, který byl domluvený loni v létě. Neshody ovšem nepanovaly jen mezi řeckou vládou a věřiteli - ve vzájemném sporu se ocitly také evropské instituce a měnový fond.

MMF a jeho šéfka Lagardeová zdůrazňují potřebu diskuse o restrukturalizaci vysokého řeckého dluhu, bez které podle fondu nebudou mít řecké reformy dlouhodobě úspěch. Také dnes při příchodu Lagardeová zopakovala, že program musí mít dva pilíře - reformy a zatím neprodiskutovanou otázku řeckého zadlužení.

Bez dokončení prověrky nedostanou Řekové až pět miliard eur (135 miliard Kč), které by měli využít na splátku dluhů vůči MMF a Evropské centrální bance.

Evropský statistický úřad Eurostat ale ve čtvrtek publikoval překvapivá data. Řecký primární přebytek, který nezahrnuje náklady na obsluhu dluhu, se dostal na 0,7 procenta hrubého domácího produktu, tedy výrazně nad cíl 0,25 procenta HDP vyžadovaných záchranným programem.

"Z Atén slyšíme dobré zprávy," připustil při příchodu na jednání šéf euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. Pokud podle něj nastane v otázce obsahu programu v brzké době pokrok, je možné začít diskusi také o dalších krocích, včetně debaty o řeckém zadlužení. "Ale tam jsme skutečně teprve na začátku. Takže dnes nečekejte žádnou dohodu," podotkl.

Dijsselbloem také zmínil, že není možné být na Řeky příliš tvrdý, neboť spuštění rozsáhlých a zásadních reforem penzí či daňového systému je velmi složité. "Od dohody (loni) v létě udělali spoustu práce. A jsou to velké reformy, tak doufejme, že se budeme moci posunout dál," dodal šéf euroskupiny.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble poznamenal, že otázka řeckého dluhu nemůže být v popředí diskusí do doby, než Řecko skutečně zahájí reformní program.

Eurokomisař Moscovici zdůraznil, že Aténami spouštěný soubor reforem musí být věrohodný, ekonomicky přijatelný, finančně udržitelný a sociálně spravedlivý. Diskusi o řeckém zadlužení připustil jako možnou, ale s poznámkou, že "to první musí přijít nejdříve". "Dnes se bavíme o programu, o úspěšném dokončení prověrky," míní eurokomisař.

V pokrok doufá i finský ministr Alexander Stubb. "Další horké řecké léto si nikdo nepřeje," poznamenal před novináři.