Zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB), evropského záchranného fondu ESM a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Aténách jednali více než deset hodin a rozhovory přerušili nad ránem. Jednání by se měla ještě dnes obnovit a podle zdrojů se rýsuje kompromis ohledně předpokladů vývoje řeckých veřejných financí. Obě strany se ale stále liší v pohledu na penzijní reformu a řešení špatných bankovních úvěrů.

Jednání o plnění podmínek záchranného programu trvají už od ledna a kvůli neshodám mezi věřiteli a kvůli sporům s Aténami už byla dvakrát na delší dobu přerušena. Bez dobrozdání expertů věřitelských institucí nemohou Atény získat až pět miliard eur (135 miliard Kč) ze záchranného programu. Dokončení revize je také podmínkou k tomu, aby Atény vůbec mohly začít s eurozónou jednat o budoucím zmírnění splátek dluhu.

Vyjednávači se podle zdrojů shodli na tom, že jako základní scénář pro další posuzování přijmou předpoklad, že Řecko bude mít v roce 2018 celkový schodek veřejných financí v poměru tří procent k ročnímu výkonu ekonomiky. MMF přitom tento výpadek odhadoval na 4,5 procenta, kdežto Řecko pouze na jedno procento hrubého domácího produktu (HDP).

EU a MMF se ale stále neshodují, zda Atény mohou v roce 2018 dosáhnout v primárním rozpočtu, který nezahrnuje obsluhu dluhu, plánovaného přebytku 3,5 procenta HDP. Měnový fond tomu nevěří a předpovídá přebytek pouze 1,5 procenta HDP.

MMF nyní v programu pro Řecko působí jen jako poradce a po revizi se rozhodne, zda se připojí i jako věřitel, jak požaduje Německo. MMF ale chce po Aténách dodatečné kroky k zajištění stanovených rozpočtových cílů a po věřitelích požaduje, aby Řecku zmírnili dluhovou zátěž. Řecký premiér Alexis Tsipras požadavky fondu dnes opět kritizoval jako "špatnou politiku".

Pokrok v jednáních konstatovala rovněž Evropská komise. "O víkendu nastal pokrok, jednání v Aténách dnes pokračují," řekla novinářům mluvčí komise.