Setkání se na tomto místě koná pravidelně v období kolem Dušiček. "Jeho smyslem je připomenout ty, kteří zahynuli na silnici. Ať vlastní vinou nebo vinou druhých," řekl Kozubík, který při svém dřívějším působení v Jihlavě patřil k iniciátorům vzniku památníku.

Přístup k symbolickému hřbitovu donedávna ztěžovala rekonstrukce tohoto úseku dálnice. "Takže jsme se o něj nemohli starat, ale je to tam docela v pořádku," uvedl kněz. Stavební práce na dálnici u Jihlavy byly kompletně dokončeny koncem léta a úsek je průjezdný bez omezení. Podrobnosti k památníku včetně mapy jsou uvedeny na webu.

Památník obětem nehod byl na dálničním odpočívadle u Pávova otevřen v roce 2006. Dobrovolníci z jihlavské farnosti svatého Jakuba tehdy do země zatloukli tři desítky dřevěných křížů za tři desetiletí provozu na nejstarší české dálnici. Jejich řady se od té doby každoročně rozrůstají o další metrový kříž.

Podle údajů na křížích památníku zemřelo na D1 od roku 1982 do konce minulého roku 736 lidí. V nejtragičtějším období 1992 a 1993 přišlo na této dopravní tepně každý rok o život 42 cestujících. Z údajů, které správci památníku dostali od policie, vyplývá, že loni se na D1 stalo 1737 dopravních nehod, při nichž 14 lidí zemřelo a dalších 44 bylo vážně zraněno.