Mimořádné očkování podle Valenty zaplatí stát, vyžádá si asi 2,6 milionu korun. "Očkování je zaměřeno na nejvíce ohroženou skupinu obyvatel vzhledem k její imunitě a chování," vysvětlil Valenta. Žloutenka má inkubační dobu 15 až 50 dní, voda byla prohlášena za pitnou před týdnem.

Očkování je podle Valenty povinné pro děti, které se vyskytovaly minulý týden v postižené oblasti Dejvic a Bubenče. Podle zástupkyně ředitele pražské hygienické stanice Zdeny Jágrové je mezi 4000 dětmi v oblasti asi 2200 žáků základních škol, přibližně 860 předškoláků, kteří navštěvují mateřské školy, a zbytek jsou děti mladší. Rodičům, kteří své děti očkovat nenechají, ale podle Jágrové žádný postih nehrozí.

Předseda vakcinologické společnosti by v tomto případě očkování spíše nenařídil. "Pravdou je, pokud v lokalitě Prahy 6 nebyly problémy se žloutenkou, tak by se tam hypoteticky dostat neměla, pak by očkování bylo zbytečné," řekl s tím, že podle něj riziko velké epidemie není reálné.

Děti budou očkovat praktičtí lékaři pro děti a dorost, kterých je v oblasti 24. Rodiče mohou své potomky nechat očkovat také v ambulanci Zdravotního ústavu v Rumunské ulici v Praze 2. První vakcíny budou mít k dispozici v pátek před 9:00 ráno, další si budou objednávat podle potřeby.

Bez pitné vody bylo přibližně 32.000 obyvatel Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května. Lidé měli z vody kontaminované bakteriemi a viry střevní potíže, více než 2600 jich muselo vyhledat pomoc lékaře. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Zároveň žádá hygieniky o podrobnější informace o očkování, chce znát případná rizika i šarži a dobu použitelnosti očkovací vakcíny. Na webu zveřejnila seznam lékařů, kteří budou děti očkovat.

Pražské vodovody a kanalizace postupně odškodňují postižené, o peníze požádalo už více než 2100 osob. K vyplacení odškodného musí předložit lékařskou zprávu nebo účtenku z lékárny, firmy doložit ušlý zisk.

O plošném očkování dětí proti nakažlivým chorobám rozhodla i vláda v srpnu 2002 v souvislosti se záplavami v srpnu 2002. Obdobně při záplavách v roce 1997 byli na Ostravsku mimořádně očkováni školáci proti žloutence typu A.