Faltýnkovo tvrzení ale popřel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "My jsme nikoho o nic nežádali, my jsme pouze informovali koaliční partnery, že budeme hlasovat pouze pro ten návrh, který předložila vláda, protože si nejsme jisti, k čemu povedou pozměňovací návrhy, které byly předloženy," řekl novinářům ve Sněmovně.

"ANO by mělo přestat řešit svůj mediální obraz schováváním se za koaliční partnery a převzít odpovědnost za svá politická rozhodnutí," poznamenal na Twitteru šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Proti Faltýnkovým slovům se ústy svého předsedy Jiřího Miholy ohradil i poslanecký klub KDU-ČSL. "Je to (Faltýnkovo tvrzení) lež. Proto vyzývám Jaroslava Faltýnka, aby jmenovitě řekl, který poslanec KDU-ČSL ho k hlasování přemlouval. Jinak očekávám, že jako slušný člověk, kterým jistě je, se poslancům KDU-ČSL veřejně v médiích omluví," uvedl Mihola v tiskovém prohlášení.

Pozměňovací návrh na ukončení podpory biopaliv, o němž se hlasovalo v rámci novely zákona o spotřebních daních, připravil poslanec vládního hnutí ANO Karel Rais. Zvedlo pro něj ruku ale jen šest koaličních poslanců. Babiš se při hlasování zdržel. Pro ukončení daňové podpory biopaliv nakonec hlasovalo 52 poslanců, zapotřebí jich ale bylo 88.

"Na vlastní oči jsme se mohli přesvědčit, jak se vládní koalice sama dnes usvědčila ze lži, podvodu a korupce," prohlásil Kalousek po hlasování. Ukázalo se podle něj, že když si má ANO zvolit mezi slibem daným veřejnosti a pěti miliardami korun, které díky podpoře biopaliv prý získá Babiš, tak si vybere tyto peníze.

Babiš to důrazně popřel. "Zásadně odmítám Kalouskovy lži, že je to nějakých pět miliard," řekl s tím, že podporu biopaliv původně navrhl právě exministr financí Kalousek. Zároveň ale Babiš přiznal, že v otázce biopaliv má střet zájmů, a proto o nich nehlasoval. "Já jsem dával názor, aby to nepodpořili, a klub se rozhodl tak, že plní koaliční smlouvu a že to chce podpořit," uvedl pak k hlasování poslanců ANO.

"Protože hnutí ANO je součástí vládní koalice a kolegové ze sociální demokracie a KDU-ČSL trvali na tom, abychom takto hlasovali, to je všechno," vysvětlil dnes ČTK hlasování hnutí ANO Faltýnek. "Koaliční partneři nás požádali, abychom drželi vládní návrh, který počítá s podporou vysokoobsahových biopaliv, abychom plnili závazky vůči Evropské unii, a proto jsme ctili stanovisko našich dvou koaličních partnerů," dodal.

Kalousek je ale přesvědčen, že koalice používá EU jen jako výmluvu. Pozměňovací návrh Kalouska, který předložil podobně jako Rais, měl naopak sladit český zákon s právem EU. K letošnímu 30. červnu totiž končí dosavadní program podpory biopaliv, který v minulosti schválila Evropská komise. "Bohužel všechny tři tyto strany dnes ukázaly, že jsou součástí jedné jediné mateřské společnosti, a to je společnost Agrofert," podotkl k tomu také Kalousek.

Místopředseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že sociální demokracie postupovala přesně podle koaliční smlouvy, když podpořila původní vládní návrh, který se týkal spotřební daně z tabáku, a nikoli otázky biopaliv. Právě zdanění surového tabáku spotřební daní a také možnost nižších kaucí pro distributory pohonných hmot byly rovněž součástí novely zákona o spotřebních daních, která nyní míří do Senátu.

Podle Sobotky do zákona biopaliva vůbec nepatřila. ČSSD je ale pro jejich podporu, aby nerozkývala trh. Pěstováním řepky se podle Sobotky totiž živí řada firem.