"Čekáme na vyjádření právníků, na jejich posouzení celého případu," řekl dnes ČTK obchodní ředitel firmy Jan Marek.

Nožíky byly na spodní části čepele neoprávněně označeny názvem Mikov, který je registrovanou ochrannou známkou, uvedl Barták. Paradoxní je, že padělky byly prodávány dráž než originální rybička. Podle dřívějších informací Mikovu je běžná cena 75 Kč, padělek byl v prodeji za 79 korun.

Mikulášovická firma vyrobí ročně na 50.000 rybiček. Na padělky přišla díky nespokojenému zákazníkovi, který si falzifikát zakoupil a poté se jej snažil reklamovat u prodejce originálu. Falzifikáty mají podle Mikovu ostré nýty, jsou jinak balené a snadno se tupí.

Plagiátorství podle ředitele firmy Miloše Paříka především poškozuje jméno společnosti. "Všechny falešné rybičky, které jsou na trhu, by mohly být vyrobeny a dodány z Mikova. To je ta první škoda, přicházíme o dodané rybičky. Škoda, která je způsobena pokažením dobrého jména Mikova, je mnohem větší. Mnoho zákazníků u nožíku v řádech desítek korun možná ani neřeší reklamaci, ale řekne si, že je to šmejd, vyhodí ho a řekne si, že si od Mikova už nic nekoupí. Je to ztráta důvěry ve značku, ve výrobce," vysvětlil dříve ČTK Pařík.

Nožířská výroba slaví letos v Mikulášovicích na Děčínsku 220. výročí. V dobách největší slávy původního národního podniku Mikulášovický kovoprůmysl, jenž vznikl na základech továrny Ignaze Röslera založené v roce 1794, mířily nože ze severu Čech do 120 zemí. V současnosti firma vyváží nejvíc na Slovensko. Výrobky dodává například i do USA.