Raketa vypověděla poslušnost ve výšce kolem 160 kilometrů nad Zemí a shořela v hustých vrstvách atmosféry, řekla novinářům mluvčí ruského Roskosmosu Irina Zubarevová. Nevyloučila, že drobné úlomky mohly dopadnout do oblasti Altaje při ruských hranicích s Kazachstánem a Čínou.

Podle zpráv čínského tisku mohly úlomky ruské rakety dopadnout do oblasti severovýchodní Číny severně od města Charbinu. Obyvatele tamních okresů prý ráno vyděsil silný pronikavý zvuk, po němž se na nebi objevilo mnoho zářících bodů. Několik těžkých předmětů údajně dopadlo na pole v provincii Chej-lung-ťiang. O zranění osob se zprávy z Číny nezmiňují.

Raketa Proton startovala z Bajkonuru v noci před druhou hodinou místního času (ve čtvrtek před půlnocí SELČ). Na oběžnou dráhu měla vynést telekomunikační družici Express-AM4R, kterou pro Roskosmos vyrobilo evropské konsorcium EADS Astrium.

Víc než pětitunový aparát, který měl signálem pokrýt celé území Ruska a bývalých sovětských republik, byl nejvýkonnější ruskou spojovací družicí. Podle agentury ITAR-TASS byla družice pojištěna na částku 2,5 miliardy rublů (1,4 miliardy korun).

Těžká nosná raketa Proton naposledy havarovala loni v červenci, kdy se minutu po startu zřítila na kosmodromu Bajkonur. Vynést měla tři ruské navigační družice Glonass. Způsobenou ztrátu tehdy ruští experti vyčíslili na 4,4 miliardy rublů.