Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 27°C

Ze sběratelské vášně unikátní muzeum: V Poděbradech se setkal Zeman s Gibsonem

Autor: Ivan D. Hladík - 
27. října 2016
11:33

Všechno začalo v 80. letech sbírkou dětských časopisů vyměněných za „céčka“. Tehdy propadl jeden malý kluk sběratelské vášni, která letos v březnu vedla k otevření unikátního muzea v srdci lázeňského města Poděbrady.

Doslova ráj všech filmových fanoušků! Přes 600 exponátů (a dále přibývají), replik artefaktů, figurek a soch nejznámějších hrdinů z filmových trháků i komiksů, svět Film Legends Muzea v Poděbradech je zároveň evropským unikátem. Vzniklo z nadšení a vášně pro sběratelství Jana Vlčka. Jeho koníček se vyvíjel od sbírky dětských časopisů, kterou vyměnil za hromadu plastových „céček“, hit 80. let. Ty pak za mince a numizmatiku nakonec překonaly právě figurky.

Vetřelec, mimozemšťan amerického sci-fi hororu, měl premiéru v roce 1979. Okouzlil a stále získává miliony fanoušků. Nejnovější pokračování jde do kin 4. srpna 2017 pod názvem Vetřelec: Ztracený ráj. Vetřelec, mimozemšťan amerického sci-fi hororu, měl premiéru v roce 1979. Okouzlil a stále získává miliony fanoušků. Nejnovější pokračování jde do kin 4. srpna 2017 pod názvem Vetřelec: Ztracený ráj. | Daniel Černovský

„Úplně první byly postavy z filmu Matrix,“ vzpomíná Vlčko. „Když jsem získal 32 centimetrů vysokou figurku Terminátora, nádherně detailně zpracovanou, bylo jasno. Moje nadšení přesvědčilo i manželku,“ řekl Vlčko Blesku. To byl rok 2013. Pouhé tři roky trvalo, než letos v březnu otevřel muzeum, ve kterém svou sbírkou těší tisíce českých i zahraničních fanoušků. „V ložnici jsme měli celou stěnu pokrytou Vetřelci,“ pokračuje Vlčko. „Ačkoli manželka také sběratelství propadla a figurky ji těší, stejně jako naše děti, tady jim je lépe,“ dodal muž, jemuž se hobby stalo povoláním.

Jak se rodí sběratelská figurka

Po prvotním návrhu modelář vytvoří „headsculpt“ (hlavu figurky). Malíř ji nabarví, kostymér ušije figurce oblečení a prototyp je hotov. V limitovaném množství se začne vyrábět až po souhlasu vlastníka licence (například filmového studia) a zpodobněné osoby (herce). Klíčové je malování hlavy. Figurky musí bezchybně odpovídat do nejmenších detailů, protože kupci jsou nároční a své hrdiny znají dokonale. Po schválení prototypu se ohlásí předprodej. Trvá půl roku až rok, než zákazník figurku obdrží. Figurky mají i náležitou prezentaci – na jednu takovou, která představuje kolekci hororových postav, se můžete podívat u nás...

Nejlepší výrobci pak ještě figurky upravují podle reakcí zákazníků. Figurky v měřítku 1:6 se těší největší oblibě. Modeláři je rádi upravují, vytvářejí své vlastní varianty nebo hlavy, upravují či šijí oblečení a vybavují figurky vlastním příslušenstvím. Tomuto koníčku se říká „kitbashing“. 30 pohyblivých bodů mají anatomicky přesná těla figurek, aby si je sběratelé mohli vystavit v pózách, které znají z filmu či televize.

Film Legends Muzeum

Denně otevřeno od 9 do 18 hodin.

Jiřího náměstí 36, Poděbrady

Vstupné: Dospělí 180 Kč, studenti 150 Kč, děti 3–15 let 120 Kč, děti do 3 let zdarma, dospělí TP, ZTP, ZTP/P, senioři 120 Kč, doprovod pro ZTP/P 50 Kč, děti ZTP 70 Kč, rodinné vstupné (2+2) 490 Kč.

Více informací na stránkách muzea...

joudajoudovy ( 27. října 2016 12:03 )

dalsi sberatelske muzeum se pripravuje v kanade....

Zobrazit celou diskusi
Další videa