Měla prsty i v další vraždě?! Šokující podrobnosti o Aleně Zs., údajné objednavatelce Kuciakovy vraždy

360p
18. 10. 2018
15:45

Policie ji podezřívá z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, Alena Zs. ale možná měla prsty i v dalším obdobném případě. Slovenský specializovaný trestní soud poskytl televizi JOJ rozsudek v případě nájemné vraždy exprimátora města Hurbanov Lászla Basternáka. I když je spis anonymizovaný, lze z kontextu určit, že jednou ze svědkyň byla právě ona. Objednavatele této vraždy se dodnes nepodařilo ustanovit.

 

Lászlo Basternák v roce 2010 kandidoval na post primátora slovenského Hurbanova, před volbami byl však zavražděn. Střelce Štefana Kaluze se podařilo dopadnout rychle, zadavatele vraždy ne. Alena Zs. pomáhala před volbami s kampaní jinému kandidátovi, Basternákovu konkurentovi Romanu Ostružlíkovi.

„Svědek vypověděl, že se poznali přes internet. Když si spolu začali psát, zjistili, že spolu chodili do stejné školy. Po čase se spřátelili a když se (Roman Ostružlík – pozn. red.) rozhodl kandidovat v parlamentních volbách, nabídla se, že mu pomůže s předvolební kampaní, protože má v dané oblasti zkušenosti,“ stojí v soudním spisu.

„Svědkyně vypověděla, že v únoru nebo březnu 2010 se s panem XY dohodli, že mu pomůže s předvolební kampaní a pokud vyhraje parlamentní volby, zaměstná ji jako asistentku, pokud primátorské, jako sekretářku. To místo nepotřebovala z důvodu, že by neměla z čeho žít, neboť přestože je již sedm let nezaměstnaná, měsíčně si dokáže vydělat 700 až 1.000,- eur tím, že kupuje a prodává vlasy,“ píše se dále v rozsudku.

Ostružlík měl mít poté finanční problémy, se kterými mu Alena Zs. měla pomáhat. Dohromady mu půjčila zhruba šest tisíc eur (155 tisíc korun). Jejich vztah se však vyhrotil ve chvíli, kdy po něm Alena chtěla peníze zpátky, ale on je nebyl schopen vrátit.

Neúspěšný kandidát na primátora u soudu uvedl, že Basternákova vražda mohla souviset s eurofondy. Sám byl s bývalým primátorem ve sporu kvůli výstavbě nové kanalizační sítě v Hurbanově, na kterou město dostalo dotaci z evropských fondů.

„Pohádali jsme se, a já mu řekl, že ho za to, co udělal, dostanu do vězení,“ vypověděl u soudu Ostružlík. Narážel na fakt, že Hurbanov musel eurodotaci kvůli chybám magistrátu vrátit. Město se tak zadlužilo. Právě v té době radnici šéfoval Basternák.

Alenu Zs. s případem vraždy Lászla Basternáka spojuje ještě něco jiného než jen podpora jeho rivala. Potkávala se totiž s pracovníkem bezpečnostní služby, která patřila Františkovi Borbélymu, tehdejšímu šéfovi gangu Sýkorovců. Přes dotyčného pracovníka ostrahy se dostala do kontaktu se Štefanem Kaluzem, odsouzeným střelcem.

Alena Zs. je obviněná v souvislosti s vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka. Údajně si ji měla objednat u Zoltána A., který působil jako prostředník. Vykonavatelem vraždy byl bývalý policista Tomáš Sz. Dalším zadrženým je bratranec střelce Miroslav H., který měl Tomáše Sz. odvézt z místa činu. Všem obviněným hrozí za přípravu a vykonání úkladné vraždy doživotí.

Média spekulují, že hlavním objednavatelem vraždy nebyla Alena Zs., ale kontroverzní podnikatel Marián Kočner. Kočner je ve vazbě v souvislosti s jiným případem, kdy měl zfalšovat směnky za dvě miliardy korun. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud