Zvrat v kauze Kuciak: Živil mě Kočner, přiznala Alena. Byl prostředník?

Autor: msj - 
17. října 2018
10:32

Už přes dva týdny sedí za mřížemi podezřelí z nájemné vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka (†27) a jeho snoubenky Martiny Kušnírové (†27). Postupně vycházejí najevo nové a nové detaily celého spiknutí a souvislosti mezi lidmi, které mohou mnohé prozradit o vraždě a jejích motivech. Některé z nich ukazují na to, že smrtonosný řetězec vede ještě dál, než si mnozí mysleli.

 

Za jednu z klíčových souvislostí je už dlouho považován vztah podezřelé Aleny Z. s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem. Ale ani on podle aktuálních informací zveřejněných slovenským serverem Topky nebyl tím, kdo si vraždu objednal. Podle dostupných informací měl být do případu zapojen ještě jeden prostředník. 

Kočner ovšem měsíčně posílal peníze na účet dcery zadržované Aleny Z. Podle matky Aleny Z. dokonce chtěl, aby ho její dcera oslovovala kmotře. Tři soudci, kteří se případem zabývají, ve svém usnesení uvádějí, že podle zprostředkovatele vraždy Zoltána A. byla Alena Z. ještě donedávna v kontaktu s osobou, která si vraždu objednala. Tato osoba měla ženě měsíčně posílat finanční prostředky.

To ostatně podle všeho potvrdila i samotná Alena Z. Přinejmenším to stojí v usnesení soudu z 9. října, které server cituje. „Zdůraznila, že byla finančně podporována K. Z těchto financí si zabezpečovala prostředky na živobytí a platila leasing na vozidlo,“ je uvedeno v usnesení dostupném na stránkách slovenského Nejvyššího soudu.

Další zadržený, Zoltán A. je patrně jediným z podezřelých, který s policií spolupracuje. Jak uvádí slovenský Denník N, podle tvrzení tohoto svědka měl být hlavním objednavatelem vraždy Marián Kočner (53). Jenomže v tom se jeho mínění rozchází s názorem Specializovaného trestního soudu v Banské Bystrici. Podle jeho usnesení byla objednávka zprostředkována ještě přes minimálně jednu další osobu.

I když se tedy v případě vražd Kuciaka a Kušnírové už několik dní skloňuje Kočnerovo jméno, vůbec není jisté, kdo ve skutečnosti za zločinem stojí. Slovenská policie mezitím provádí oddělené výslechy zatčených. Každého z nich drží v jiné věznici, aby se nemohli dohodnout  na výpovědi. 

Sama Alena Z. u soudu apelovala na to, že živí patnáctiletou dceru a žije v domácnosti s dvaasedmdesátiletou nemocnou matkou, o kterou se musí starat. Přiznala, že byla finančně podporována, což také patrně vyplývá z pohybů na účtu její dcery.

Z těchto financí si zajišťovala prostředky na živobytí a platila leasing na auto. Společně s dcerou bydlí u matky, jejíž příjem a alimenty od otce tvoří příjem domácnosti,“ zaznělo u soudu. Alena upřesnila, že dostávala dohromady 1.400 eur měsíčně (asi 36 tisíc korun).

Z důkazů má být jasné, že nešlo o osobně motivovanou vraždu. „Z dosud uplynulého vyšetřování nevyplývá závěr o osobních kontaktech, antipatii či jakémkoliv spojení mezi obviněnými a poškozenými,“ uvádějí soudci ve spisu.

Jak jsou na tom údajní střelci?

Soudci ve svých usneseních také mluví o minulosti Tomáše Sz. a Miroslava M., kteří mají trénink z paramilitarní organizace. To jim podle ochránců spravedlnosti umožnilo vykonat brutální vraždu a tímto způsobem řešit svou finanční tíseň. Obvinění měli mít k dispozici dílnu, ve které pravděpodobně nezákonně upravovali znehodnocené zbraně na funkční kusy.

Miroslav M., který měl pomáhat při vraždě, se hájil tím, že nález dvou kusů samopalů s tlumiči a hromadou nábojů přece nedokazuje, že pokračoval v trestné činnosti. Pozapomněl ale na to, že na držení podobně nebezpečných předmětů neměl potřebná povolení.

Tomáš Sz. se na druhé straně obhajoval tím, že kdyby měl s vraždou něco společného, měl dost času opustit Slovensko a pobývat v zahraničí. „Kdyby něco spáchal, měl dostatek času zahladit stopy a vrátit střelivo pozůstalé z dob jeho služby u policie,“ popsali soudci kus jeho obhajoby.

Prokurátor však obě obhajoby odmítl, protože oba dlouho pracovali mimo Slovensko a údajně si udržovali kontakty s tehdejšími spolupracovníky. Právě proto je nechce propustit, protože by mohli ze Slovenska utéct.

 

tomik007 ( 17. října 2018 23:37 )

PODLE fotek ji ten KOCZNER spise kojil

Koordinator ( 17. října 2018 22:32 )

Být Kočnerem, tak se za Alenu před kamarády stydím. Nechápu bohatý lidi, že se zahazují s takovou hyenou. Možná to trochu umí *** a kouřit. To by ale měla umět každá normální ženská. Takže co Alena Z nabízela za nadstandard, že vocas Kočner do ní investoval?

moudivlacek ( 17. října 2018 17:07 )

on jak te dostane metál, tak se bude vyjadřovat ke všemu i když tomu nerozumí.

flora ( 17. října 2018 16:38 )

Důvod i smysl jeho vyjádření pro Bůlesk mě uniká. Nehodu hodí na silničáře a bagatelizuje smrt nevinného, protož ročně zemře na silnicích hodně lidí.. je to nechutné a není to pravda. Je jasné že jediným viníkem všeho jsou výrobci automobilů a lihovin a jejich prodejci

mandat ( 17. října 2018 15:05 )

Kolik ma ta zenska operaci ? Za to by byl asi barak.Ta priserna napichana pusa je vetsi, nez jeji zadek.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud