Celnická hlídka zastavila na silnici I/43 u Svitav dodávku, kterou řídil 41letý zaměstnanec firmy, jež obchoduje se zbraněmi. Vyzvala jej, aby předložil doklady od nákladu, žádné však neměl. Celníci přepravované zboží důkladně zkontrolovali. Napočítali šest kusů krátkých palných zbraní, 21 kusů dlouhých planých zbraní a také 62 kusů vzduchových a plynových zbraní. Zásilka obsahovala ještě celkem 71 130 kusů střeliva do brokovnic, kulovnic a malorážek.

Zbraně a střelivo tohoto druhu a množství musí být při vnitrostátní přepravě náležitě zabezpečeny. Předpisy stanovují, že mají být pod neustálou kontrolou dvou osob, které provádějí přepravu. Musí být uzamčeny v pevné přepravní schránce, aby s nimi nemohl nikdo běžně manipulovat. V tomto případě tomu tak nebylo. Řidič měl mít k dispozici také zbrojní licenci. Celníci proto zásilku zadrželi a případ předali pro věcnou nepříslušnost policii k dalšímu šetření.

V regionu Pardubického kraje celní orgány zadržely zásilku zbraní již podruhé. V loňském roce odhalili 320 kusů útočných pušek vzor 58 (samopal) a AK 47 (Kalašnikov).

por. Ing. Václav Kánský Tiskový mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj FOTO: Celní správa