Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Vnitrem odmítnutá firma: Správa rezerv s ní neměla problém, pochybnosti vyvolává lobbista

Aktualizováno -
20. února 2021
19:01
Autor: ČTK, ula - 
20. února 2021
15:01

Antigenní testy do českých škol má dodávat firma Tardigrad International Consulting, ta však v oblasti zdravotních pomůcek nikdy nepodnikala, nesplnila navíc podle serveru Seznam Zprávy podmínky soutěže. Vyhrála mimo jiné nad firmou Chironax. Ministerstvo vnitra ji označilo za rizikovou, přitom v minulosti dodávala zdravotní pomůcky pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR). Mluvčí úřadu Jakub Link pro Blesk Zprávy popsal, že spolupráce s Chironaxem vždy probíhala v pořádku. Tato firma má ovšem také své kontroverze.

Ministerstvo vnitra v pátek oznámilo, že antigenní testy pro testování ve školách bude dodávat firma Tardigrad International Consulting. 

Mezinárodní skupina Tardigrad se zabývá přepravou zásilek v zákazníkem požadované teplotě. Česká pobočka, Tardigrad International Consulting s.r.o., byla založena v roce 2016 britskou společností Tardigrad International LP. Od července 2019 je jejím jediným společníkem a jednatelem Monika Jírovcová. Základní kapitál společnosti činí 1000 Kč. Vyplývá to z údajů internetové verze obchodního rejstříku.

Společnost má dohromady dodat 3,654 000 testů do 15. března, cena za test včetně dopravy je 65 korun, uvedlo ministerstvo vnitra v pátek v tiskové zprávě. Podle ministerstva byla společnost jediná, která splnila jak formální podmínky, tak požadavky na cenu a na schopnost dodat požadované množství testů včas.

Server Seznam Zprávy poté napsal, že vybraná firma podle zadávací dokumentace ale nesplnila podmínky soutěže. Ministerstvo vnitra požadovalo dodávku minimálně 914 680 kusů testovacích sad, a to nejpozději do 25. února, to ale Tardigrad International Consulting nezaručila. 

S firmou, která prohrála, spolupracuje SSHR

Tendru se ale podle serveru účastnila i společnost Chironax, která nejenže garantovala požadovanou dodávku testů v termínu podle výzvy ministerstva vnitra, ale nabídla i lepší cenu - jeden test včetně dopravy za 53,90 korun. Ministerstvo vnitra na dotaz serveru uvedlo, že Chironax vyhodnotilo jako rizikovou z hlediska ekonomických dat i spolehlivosti.

Přitom tato firma dodává ochranné pomůcky i Správě státních hmotných rezerv, jak úřad potvrdil pro Blesk Zprávy. A vysvětlil, jak dosud spolupráce probíhala. Na začátku je vždy snaha oslovit co nejvíce firem, ačkoli je možné i přímé zadání.

„Kdo nabídne nejnižší cenu při zachování kvality a termínu dodání, ten zakázku vyhraje. Naposledy jsme při tendru na respirátory třídy FFP2 oslovili 55 firem a přišlo nám 34 nabídek,“ vysvětluje postup SSHR mluvčí Jakub Linka a dodává: „Podmínkou je vždy dodržení evropského certifikátu (CE) výrobku a navíc si vzorek respirátoru dáváme přezkoušet v laboratoři VÚBP.“

U Chironaxu dosud úřad nenarazil na žádný problém. „Tato společnost nám během ledna a února dodala 800 tisíc respirátorů třídy FFP3 při ceně zhruba 31 Kč za kus. Dodávka proběhla v pořádku. Vedle toho letos podala nejnižší nabídku na dodávku skoro 170 tis. ochranných obleků,“ řekl Linka.

Úplně nový výběr dodavatele?

Premiér Andrej Babiš (ANO) pro Seznam Zprávy uvedl, že bude chtít kvůli všem pochybnostem tendr na dodávání testů do škol zrušit. „O soutěž jsem se začal intenzivně zajímat a je tam tolik nejasných a kontroverzních věcí, že chci, aby ta soutěž byla okamžitě zrušena. Chci, aby antigenní testy nakupovaly Státní hmotné rezervy, protože se mi to vůbec nelíbí a v pondělí s tím půjdu na vládu. Dále budu chtít po ministerstvu vnitra vysvětlení, proč byla celá zakázka takto zorganizovaná,“ uvedl premiér. 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu odpoledne napsal, že celá záležitost je komplikovanější. „Myslel jsem, že si vše vysvětlíme v pondělí na vládě. Nechápu, proč pan premiér bojuje za firmu, která se i jeho jménem snažila od pondělí zakázku nestandardně získat. A státní hmotné rezervy opakovaně testy odmítly nakupovat, proto to premiér zadal vnitru,“ napsal na twitteru.

Server iHned upozornil, že Chironax byla v minulosti spojená s obchody obviněného lobbisty Tomáše Horáčka. Ten se dříve snažil i sponzorovat hnutí ANO, před firmou proto podle Seznam Zpráv varovala i Bezpečnostní informační služba (BIS). Hamáček dnes v tomto kontextu uvedl, že výběrová komise pro dodavatele testů čelila tlakům ze strany neusúpěšných uchazečů.

Video  Epicentrum - Hamáček  - Jakub Tomek, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Covid_19 ( 20. února 2021 18:32 )

nouzový stav je na to, aby vláda mohla nakupovat jak chce, tedy zase špatně. Vláda se kasá, jak umí vše zařídit, takto to vypadá, že neumí vůbec nic. Proto Pfizer a Moderna si zajišťují sami distribuci, jinak by to dopadlo jako s AstraZenecou

Covid_19 ( 20. února 2021 18:29 )

za to může vláda a jejich chaos, nepřipravenost a zlehčování druhé vlny na podzim, občané za to opravdu nemohou, na postihy a pořádek je policie, tu také neřídí občané

viho ( 20. února 2021 18:07 )

Možná by bylo lepší ty testy nakoupit společně s Rakouskem a nevymýšlet českou cestu. Na tom by ale asi nevydělali ti, co na tom mají vydělat. Nicméně je už jasné, na co Hamáček potřebuje ten nouzový stav. Aby mohl zadávat miliardové zakázky na dovoz z Číny tajemným firmám s neznámými majiteli. To se ministerstvo vnitra se spoustou právníků a expertů nedokáže dohodnout přímo s tím výrobcem, a místo toho si potřebuje najímat jako prostředníka firmu se základním kapitálem 1000 Kč?

Covid_19 ( 20. února 2021 17:12 )

být 8x horší než Němci, za to fakt bohatí nemohou, za to může naše populistická vláda nemehel

Covid_19 ( 20. února 2021 17:01 )

firma, které nezveřejnila ani jednu účetní závěrku (2016,2017,2018 a 2019), nemůže být ekonomicky spolehlivá, protože porušuje naše zákony. Ale to naši ministři neznají, jsou to včetně premiéra ekonomičtí analfabeté

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa