Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Zataženo, déšť 13°C

Britové sedí doma „pod zámkem“, premiér brázdí ulice Londýna na kole. Johnsona se zastali kolegové

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
12. ledna 2021
11:30

O britském premiérovi Borisi Johnsonovi je známé, že je náruživý cyklista. Jako starosta Londýna nebo ministr zahraničí do práce pravidelně jezdil na kole, tuto praktiku mu jako premiérovi zatrhla ochranka, a tak se na kole prohání jen ve volných chvílích. Poté, co prodělal koronavirus, se zavázal, že zhubne. Spojil tedy příjemné s užitečným a hubne na kole. Jenže současná koronavirová opatření Britům důrazně doporučují cvičení v nejbližším okolí domova, to Johnson podle lidí svou 11kilometrovou projížďkou porušil, uvedla stanice BBC.

V neděli si Johnson vyjel na kole do Olympijského parku na východě Londýna, tedy zhruba jedenáct kilometrů od Downing Street, kde žije, informoval list The Evening Standard. Za vyjížďku na kole, kterou podnikl v době plošné uzávěry kvůli šíření koronaviru, čelí premiér značné kritice. Podle kritiků tím porušil opatření, která sám zavedl. Náměstek ministryně vnitra ale řekl, že cvičení v okolí bydliště je povolené. Přesnou definici však „okolí bydliště“ v anglických pravidlech nemá.

Johnsonovo chování lidi šokovalo

„Vzhledem k současné situaci jsem byla v šoku, když jsem ho viděla, jak bezstarostně jede na kole,“ řekla listu The Evening Standard svědkyně Johnsonova výletu. Podle pravidel, která britská vláda v Anglii minulý týden zavedla spolu s plošnou uzávěrou, je možné sportovat venku, ale jen „lokálně“, tedy v okolí bydliště.

V Británii začalo očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca, na vakcinaci dohlížel i premiér Boris Johnson (4. 01. 2021). V Británii začalo očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca, na vakcinaci dohlížel i premiér Boris Johnson (4. 01. 2021). | Reuters

Premiéra se už v pondělí zastal ministr zdravotnictví Matt Hancock. „Je v pořádku, když jdete na dlouhou procházku, ale skončíte sedm mil od domova, to je v pořádku, ale měli byste zůstat v místě bydliště,“ řekl.

Také náměstek ministryně vnitra Kit Malthouse pro stanici Sky News řekl, že delší vyjížďky na kole jsou i v době plošné uzávěry povolené. „To, o co lidi žádáme, je, aby při sportování zůstali v místě bydliště,“ uvedl. Co tento termín znamená, je podle něj ale „samozřejmě otázkou interpretace“. Lidé podle něj ale „zhruba vědí“, co vláda myslí tím, když vyžaduje lokální sportování.

Co znamená „lokálně“?

Také šéfka londýnské policie Cressida Dicková prohlásila, že Johnsonův výlet nebyl v rozporu se zákonem. Dodala nicméně, že by policii pomohlo, kdyby existovala jasná definice toho, co znamená sportovat „lokálně“. Podle stanice BBC ve vládních pravidlech stojí, že „lokálně“ znamená „zůstat ve vesnici, městě nebo části velkého města“, kde lidé žijí.

O tom, jak daleko je možné se z místa bydliště vzdálit, se přitom v Británii v posledních dnech živě diskutovalo. Dvě ženy totiž podle stanice BBC dostaly pokutu 5800 korun, protože se odvezly autem z domova osm kilometrů, než vyrazily na procházku do přírody. Policie nicméně později pokutu zrušila a ženám se omluvila.

Koronavirus v Británii

V Británii, která má 67 milionů obyvatel, od počátku prosince opět rostou denní přírůstky nakažených, minulý týden se několikrát dostaly nad 60 tisíc. Celkem se nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 3,1 milionu lidí. S covidem-19 v Británii zemřelo přes 81 tisíc nakažených. V britských statistikách úmrtí se přitom objevují pouze lidé, kteří měli během čtyř týdnů před smrtí pozitivní test na koronavirus.

Na jihu Anglie se na konci loňského roku objevila nová a nakažlivější mutace koronaviru SARS-CoV-2. Podle vládních odborníků je tato varianta už téměř v celé zemi dominantní.

Video  Johnson mezi ovcemi, voliči, studenty či mechaniky v depu formule: Britský premiér pak triumfoval v předčasných volbách.  - Reuters
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa