Pátek 27. listopad 2020
Svátek slaví Xenie, zítra René
Oblačno 3°C

Nový hit koronavirových Vánoc? Kyslíková lahev! Zájem je obrovský, lidé je vykupují

Kyslíková lahev zabalená ve vánočním papíru? Letos pod stromečkem nic neobvyklého. Zájem je tak velký, že prodejci dokonce tisknou dárkové poukazy.  (Autor: Blesk:Jana Gartnerová)
Autor: jag - 
12. listopadu 2020
15:45

Kyslíková lahev zabalená ve vánočním papíru? Letos pod stromečkem nic neobvyklého. Zájem je tak velký, že prodejci dokonce tisknou dárkové poukazy.

„Koupil jsem ji rodičům, kdyby onemocněli. Některé nemocnice už nepřijímají pacienty s koronavirem, takže budou klidnější oni i já,“ uvedl Jan Peterka (46) z Českého Těšína.

„Zatímco dříve se prodaly v průměru tři čtyři lahve týdně, dnes jsou to desítky,“ uvedla mluvčí společnosti Vítkovice Cylinders Eva Kijonková.

Dárek za 9 tisíc

Dodala, že nejen Češi, ale pro kyslík si k nám jezdí i spousta Poláků. „Lahve o obsahu od 2 do 20 litrů si každý pořídí v e-shopu a vyzvedne si je osobně, nebo mu je doveze dopravce,“ řekl ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

Největší lahev, se vším všudy hned k použití, stojí přes 9 tisíc korun. Doplnit si znovu obsah lze v plnírnách plynů, kterých jsou desítky.

Podle Kijonkové se nyní jedná o distribuci kyslíkových lahví do maloobchodní sítě a chystají se dárkové poukazy na sety lahví.

Pozor na laické dávkování

Ostravská plicní lékařka Jana Kociánová varuje před laickým dávkováním kyslíku při onemocnění koronavirem. „Pokud si někdo pořídí domů kyslíkovou lahev, před jejím použitím se vždy musí poradit se svým lékařem. Jinak by si mohl i ublížit,“ tvrdí Kociánová.

„Nebezpečí hrozí také v kuřácké domácnosti a při jakékoli manipulaci s otevřeným ohněm, kdy může kyslík podpořit vzplanutí okolí,“ dodala.

Široké využití

Když lidé kyslík nevyužijí na koronavirus, poslouží jim při sportu, pro zvýšení koncentrace, proti únavě či stresu, posílení imunity, proti bolestem hlavy či na omlazení pleti.

Lahev musí po deseti letech projít odbornou kontrolou. Uskladněná musí být tak, aby nespadla a nepoškodil se ventil. Nesmí ji taky ohrozit teplota 50°C a více.

VIDEO: Ministr Plaga: Prvňáci a druháci se vrátí 18. listopadu. Roušky musí mít po celou dobu.

Video Ministr Plaga: Prvňáci a druháci se vrátí 18. listopadu. Roušky musí mít po celou dobu - Blesk Zprávy / ČTK

user ( 12. listopadu 2020 16:57 )

Tak koukám, že je v tomhle státě, vedle 10 milionů epidemiolgu taky stejné množství lidí s atestací za nesteziologie. Jsme faltycky národ blbcu.

Jirik-ta ( 12. listopadu 2020 16:41 )

ať žije a vzkvétá naše drahá komunistická vlast.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud