„Je to jako pěstí do břicha.“ Sestřička měla během 50 dní 8 pozitivních testů na covid-19

Autor: Darina Jíchová - 
23. května 2020
22:12

Zdravotní sestra Tracy Schofieldová (49) z kanadské Cambridge otevřeně promluvila o svém vleklém boji s koronavirem způsobujícím nemoc covid-19. Nakazila se už na konci března, testy ale už přes 50 dní ukazují pozitivní výsledek. Lékaři si neví rady, nemají odpověď na to, proč má matka od tří dětí stále pozitivní testy, domnívají se ale, že už není infekční. Příběh Schofieldové přinesla stanice CTV News.

První příznaky nákazy na sobě Schofieldová začala pociťovat 30. března, měla horečku, zimnici a dušnost. Hned druhý den si nechala udělat test a ten u ní potvrdil covid-19. Zdravotní sestra se na 2 týdny izolovala od zbytku rodiny, příznaky u ní pominuly, i přesto po 14 dnech v karanténě byla pozitivní na koronavirus.

Stejný výsledek ukázalo dalších 5 testů, negativního výsledku se dočkala až u svého osmého. Aby byla oficiálně považovaná za vyléčenou pacientku, musela by mít negativní i další 2 testy během následujících 24 hodin. Bohužel devátý test opět vyšel pozitivní.

„Budu to mít už navždy?“ 

S koronavirem tak Schofieldová zápasí už okolo 50 dní. „Pokaždé, když vidím výsledek svého testu, je to jako kdyby mi někdo dal pěstí do břicha,“ svěřila se sestra reportérům. Frustrující je pro ni také to, že lékaři neví, proč je stále pozitivní na koronavirus. „Chci, aby mi někdo řekl, co se děje, aby mi dal nějakou – jakoukoliv odpověď. Budu to mít už navždy?“ posteskla si.

Dodala, že si prošla tradičními příznaky, několik dní se prala s vysokou horečkou přes 40 stupňů, kterou srážela paracetamolem. Přišla o chuť i čich. „Necítila jsem pach VapoRubu, ani chuť octových brambůrek,“ popsala Schofieldová. Po dvou měsících se zbavila všech příznaků, drží se jí jen slabý kašel. Připustila, že se jí někdy obtížně dýchá.

Může mezi lidi i do práce

Schofieldová uvedla, že když osmý test vyšel negativní, těšila se, že se vrátí k normálnímu životu a že už se nebude muset stranit svého syna Ethana (17), se kterým žije. Nadšení jí bohužel nevydrželo dlouho. Lékaři se domnívají, že žena není infekční a sestra od 14. dubna může vycházet z domu, za vyléčenou ji ale nebudou považovat, dokud nebude mít 2 negativní testy za sebou.

Zdravotní sestra neměla žádné předcházející zdravotní problémy, nyní se bojí, že koronavirus navždy poškodí její organismus. V květnu dostala Schofieldová povolení vrátit se do práce, sama se ale obává, že by jako sestra mohla nakazit pacienty a kolegy. Na počátku příštího týdne Kanaďanku čeká už její desátý test.

Experti zabývající se jejím případem se domnívají, že má v těle mrtvé buňky koronaviru, testy jsou podle nich příliš citlivé a rozlišují přítomnost viru, ne to, zda jsou jeho buňky aktivní, či nikoliv. V Kanadě se k datu 22. května nakazilo 82 tisíc osob, nemoci podlehlo přes 6 tisíc lidí. Kanaďané slaví značné úspěchy i s léčbou, lékařům se podařilo vyléčit 41 tisíc pacientů.

radek sedlacek ( 23. května 2020 23:31 )

Nikdy teda bohužel ne 2x po sobě.

radek sedlacek ( 23. května 2020 23:28 )

Zajímavé? Zase až tak ne. Já jsem nakažený covid 19 už přes 50 dní a negativní už jsem byl 2x. Naši hygienici mi tvrdí, že takových jako já jsou spousty.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud