
Koronavirus ONLINE: Britská mutace viru v ČR. A Babiš chce prodloužit nouzový stav o měsíc
V Česku byl potvrzen první případ britské mutace koronaviru. S informací přišel Deník N. Takzvaná britská mutace je přitom podle odborníků výrazně nakažlivější. V pátek laboratoře potvrdily 9230 nových případů, rizikové skóre PES se druhý den drží na 72 bodech. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu potvrdil, že jeho vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o měsíc. Zatím platí do 22. ledna. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.
- Česko hlásí k 16. lednu 14 215 mrtvých, koronavirem se dosud nakazilo 883 906, vyléčených je 719 844, aktuálně nakažených je 149 847 - z toho 6929 v nemocnicích. Skóre PES je na 72 bodech. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
- I o koronaviru a očkování hovořil prezident Miloš Zeman v pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech.
- Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
- V Česku 27. prosince začalo očkování proti covidu. Prvním naočkovaným člověkem se stal premiér Andrej Babiš (ANO), druhým válečná veteránka Emilie Řepíková.
- Od 27. prosince jsou znovu zavřené obchody, restaurace a služby, otevřené byly jen tři týdny. Platí pro ně ale řada opatření. Znovu také začal platit zákaz nočního vycházení, a to od 21:00 do 4:59 hodin.
- 5. října vstoupil v Česku v platnost nový stav nouze, další opatření platí od středy 14. října. Do Česka se 10. září vrátila plošná povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorech. Pravidlo má ale 25 výjimek. Od 20. října jsou roušky povinné i venku.
- Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.































K očkování proti coronaviru SARS-COV-2
prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., MBA
přednostka Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol, Praha
[21.12. 2020]
Očkování jako takové obecně doporučuji jako jeden z možných způsobů, jak se vypořádat se současnou epidemií SARS-COV-2. Ale velmi důrazně doporučuji respektovat obecné kontraindikace očkování, včetně konkrétních týkajících se SARS-COV-2. Pokud se očkování bude individualizovat, nebudeme čelit nežádoucím účinkům, které jinak velmi nahrávají odmítačům očkování.
Konkrétně doporučuji tento postup:
1. Neočkovat osoby, které prokazatelně onemocnění COVID-19 prodělaly v minulosti, cca v odstupu 12 měsíců, potvrzené buď PCR testem nebo ELISA testem IgG/IgA.
2. Neočkovat osoby, které prodělávají akutní infekční onemocnění jakéhokoliv původu (tj. příznakové osoby – teplota, kašel, rýma, pneumonie, průjmy atd.), a to a nejméně 2 týdny po odeznění příznaků.
3. U osob, které jsou ve velkém riziku infekce SARS-COV-2, doporučuji před případným očkováním provést: aspoň orientační test na protilátky z kapky krve (nebo ELISA test
na protilátky IgG a IgA, dle možností) : pokud vyjde pozitivní, není třeba očkovat. Pokud vyjde negativní, doporučuji provést antigenní test z výtěru z nosohlatanu: pokud vyjde pozitivní, tak ověřit PCR, pokud i tak vyjde pozitivní, neočkovat v dalších 12 měsících. Tento postup doporučuji i jinak zdravým osobám, které váhají, zda se mají nechat očkovat proti coronaviru, s vědomím senzitivity a specifity testů i laboratorních chyb…
4. Osobám s jakýmikoliv výraznějšími alergickými reakcemi v minulosti (nejen na vakcíny) doporučuji před očkováním (cca 2 h před aplikací) podat antihistaminika typu Zyrtec, Zodac, Dithiaden…
5. Osoby na imunosupresivní léčbě nebo imunodeficitní pacienti: konkrétní případy řešit s ošetřujícím lékařem. Obecně lze říci, že kontraindikace očkování zde prakticky nejsou, maximálně se může stát, že očkování nebude účinné. U všech schválených vakcín nejde