Koronavirus ONLINE: 67 mrtvých v ČR, 4 543 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
17:39
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 67 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4 543 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluvil o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4 543.
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:52
15. 3. 2020

„Já nepředpokládám, že po tomto opatření bude na Václavském náměstí jakýkoli dav, to není možné,“ reagoval Hamáček na další z dotazů.

Restaurace, které vydávají jídlo z oken přes pultík, to činit mohou dál - bez toho, aniž by zákazník šel do provozovny. „My jsme zaregistrovali to, že začaly vznikat jakési rychlo samizdatově vytvořené výdejní restaurace, hospody, kdy se otevřely dveře, tam si udělali rychlopultík a lidé se začali shlukovat před tou resturací, tam si dali pivo. My principiálně nemůžeme zabránit té restauraci, aby toto udělala, ale zabránit můžeme tomu, aby se ti lidé neshlukovali,“ podotkl Havlíček, dle kterého není možné, aby lidé v hloučku 10 či 5 lidí před provozovnami postávali či posedávali a popíjeli pivo. „Bohužel, to možné není,“ dodal.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci po jednání vlády o nových opatřeních k zamezení šíření koronaviru. Prymula bude stát v čele Ústředního krizového štábu.
23:50
15. 3. 2020

„Nikdo nikomu nezakazuje jít na procházku,“ 

vzkázal vicepremiér Hamáček. „Vy tam najdete v tom, tuším, že to je bod H, ale to je vlastně jedno, možnost jít do parku nebo do přírody, ale já prosím, aby si to lidé vykládali, jak to bylo myšleno, tzn. je potřeba na minimum omezit mezilidský kontakt. Pokud půjdete s někým, s kým žijete v rodině, v bytě, se projít do parku, tak vám to nikdo nezakáže, ba naopak, je občas třeba se vyvětrat a projít se na vzduchu. Je ale potřeba, abyste z toho parku nešli na předzahrádku si dát s 20 lidmi pivo, to jsem tady viděl několikrát a musím říct, že takové chování je naprosto nezodpovědné a nebezpečné,“ míní Hamáček. Je třeba udržovat odstupy a minimalizovat kontakty, podotkl Hamáček.

Havlíček upřesnil, že klasičtí taxíci budou jezdit, sdílené taxislužby jezdit nemohou, mohou ale rozvážet potraviny.

23:42
15. 3. 2020

„Ta opatření jsou ještě limitována tím, abychom udrželi chod státu, úplně hermetické zavření není v tuto chvíli na místě,“ řekl ke karanténě Česka náměstek Roman Prymula.

Řeší se i otázka připravenosti zdravotního systému na další nápor pacientů. „V tuto chvíli tam dochází řada osob, které nemají žádné klinické příznaky, tzn. u nich nejenže nehrozí žádné prodlevy, ale zbytečně ten systém zatěžují a nedostane se na osoby, které to ošetření potřebují mnohem více,“ podotkl Prymula k dlouhé čekací době vyšetření. Ve středu by měly být k dispozici rychlé testy pro případy pacientů s klinickými příznaky.

23:40
15. 3. 2020

„Nevzdáváme to trasování,“ uvedl Adam Vojtěch k prošetřování, s kým se nakažení setkali. Ministerstvo zdravotnictví dál nakupuje ochranné prostředky, Vojtěch slíbil stovky tisíc respirátorů, „které máme nyní objednány“. Vláda uvolní celkově 1,5 miliardy korun na tyto další nákupy.

23:31
15. 3. 2020
!

„My v tuto chvíli máme v ČR potvrzeno 293 pozitivních pacientů,“

upřesnil Adam Vojtěch. Vláda na to reaguje adekvátně tak, aby se maximálně zamezilo kontaktu osob, poznamenal. „Je to zcela adekvátní,“ podotkl.

23:29
15. 3. 2020

Zakazuje se provoz autoškol, zmínil také Havlíček. Zakazuje se provoz taxislužby s výjimkou taxislužby rozvážející potraviny nebo osob s oprávněním řidiče taxislužby. Zakazuje se provoz samoobslužných prádelen a čistíren. Zakazuje se přítomnost veřejnosti v prodejnách stavebnin, stavebních výrobků a hobby marketů. Běžný spotřebitel tam nemůže nakupovat, živnostníci jako instalatéři, truhláři apod. tam však dále nakoupit mohou.

„Zakazuje se přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů služeb vnitřních i venkovních sportovišť,“ uvedl Havlíček. „Současně se ruší modré zóny v rámci obcí,“ poznamenal.

„Zrušuje se jeden z bodů předcházejícího usnesení vlády, a to jsou elektroprodejny,“ zmínil vicepremiér Havlíček a dodal: „Přeloženo do češtiny, elektroprodejny tak, jak byly původně navrženy, budou mít zakázán prodej. Pokud se nebude prodávat drobné elektro například v rámci supermarketů, kde to bude doplňková aktivita.“

23:23
15. 3. 2020

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) promluvil o zákazu v maloobchodu vyjma potravin, drogerie, lékáren apod. „Něco jsme přidali, něco jsme ubrali, přičemž náš hlavní zájem byl, abychom udrželi dopravní, energetickou a průmyslovou infrastrukturu a chod klíčových živností,“ podotkl Havlíček.

Zákaz se nově nevztahuje na: opravy silničních vozidel a prodej náhradních dílů k dopravním prostředkům, provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilky ze třetí strany, prodej zahrádkářských potřeb včetně osiva, pokladní prodej jízdenek, lázeňská zařízení, pokud v nich budou poskytovány lázeňské služby alespoň z části hrazené z veřejného zdravotního pojišťování, provozování pohřební služby a květinářství, provádění staveb a jejich odstraňování, projektová činnost, výdej a prodej zdravotnických prostředků.

„Prodej nebaleného pečiva se povoluje pouze za splnění následujících podmínek: je zajištěno, že v místě prodeje pečiva nedochází ke shlukování osob a současně prodejní místo je vybaveno pomůckami osobní hygieny,“ podotkl Havlíček.

23:20
15. 3. 2020

„My to zavádíme relativně brzo a jsme přesvědčeni, že je to cesta, jak projít nejhorším obdobím,“

míní vicepremiér a ministr vnitra Hamáček. Občany vyzval, aby opatření respektovali a poslouchali pokyny policistů. Na státních hranicích se potvrdily kontroly na česko-německých a česko-rakouských hranicích. Režim na hranicích s Polskem a Slovenskem se řídí tím, co stanovily tyto země, které také nařídily hraniční kontroly.

„Věřte, že naše rozhodování nebylo lehké. Není lehké žádné z těch rozhodnutí, ke kterým musela vláda přistoupit, ale děláme to proto, abychom ochránili vaše zdraví, vaše rodiny a prošli jsme touto těžkou zkouškou všichni bez úhony a v pohodě,“ vzkázala vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO).

Ministerstvo financí připravilo liberalizační a stabilizační balíček, který dnes vláda posvětila. Promine veškeré pokuty z pozdního podání daňových přiznání či kontrolního hlášení. „Znamená to to, že daňové přiznání na dani z příjmu fyzických osob, ale také právnických osob mohou v klidu, bez hrozby jakýchkoli sankcí podat tato přiznání až k 1. 7. letošního roku. Získáváte klid doby tří měsíců,“ vzkázala ministryně financí.

23:16
15. 3. 2020

Krizový štáb bude řídit náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který „zásadním způsobem doporučuje vládě a štábům, jakým způsobem omezit a realizovat opatření“, uvedl Babiš.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) poznamenal: „My se snažíme na minimum minimalizovat mezilidský kontakt. Rozhodně to není žádný zákaz vycházení, není to žádné domácí vězení. Je to prostě snaha, aby lidé mohli chodit do práce, aby si mohli zajistit to nezbytné, co potřebují, to znamená nakoupit si, a potom aby trávili čas doma. Je to velmi tvrdé opatření, ale je to opatření, ke kterému sahá celá řada států v Evropě.“ 

23:13
15. 3. 2020

Pokračují přísná opatření na hranicích, policie bude mít k dispozici 40 celníků a 2096 vojáků. Ruší se senátní volby. A nastávají i další opatření - např. ohledně péče o malé děti.

„Vláda nařizuje s účinností od 17. března 2020 6:00 hejtmanům krajů a primátorovi hl. m. Prahy v místech, kde je taková potřeba, určit školu nebo školské zařízení zřízené krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí (...), které budou vykonávat nezbytnou péči o děti ve věku 3 až 10 let, jejichž zákonní zástupci jsou zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb a orgánů ochrany veřejného zdraví, pedagogickými nebo nepedagogickými pracovníky,“ uvedl Babiš. „Vláda nařizuje vykonávat péči o děti ve skupinách nejvýše po 15 dětech,“ poznamenal k tomu premiér.

23:09
15. 3. 2020

„Vláda doporučuje zaměstnavatelům využívat nejvyšší možnou měrou práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vykonávat v místě bydliště, dále podporovat dovolené a placené volno pro zaměstnance,“

vzkázal Babiš zaměstnavatelům. Omezit se má výkon prací, které nejsou významné pro zachování činnosti zaměstnavatele. „Dále zachovávat při kontaktu s ostatními osobami ve veřejných prostorách odstup nejméně 2 metry, např. při nákupu. Využívat z hygienických důvodů přednostně bezhotovostní platební styk,“ doporučil lidem premiér.

Zajistit podmínky pro rozestup lidí nejméně na 2 metry mají i nákupní centra či pošty, uvedl Babiš. Omezený provoz mají zahájit i veřejné a správní orgány - omezit rozsah úředních hodin (jen pondělí a středa na maximálně tři hodiny).

23:06
15. 3. 2020

Výjimku mají samozřejmě v omezení pohybu po ČR i záchranáři či zásobovatelé. Výjimka se vztahuje i na cesty zpět do míst bydliště či na místo pohřbu.

„Vláda nařizuje osobám pobývajícím na území ČR omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště,“ podotkl Babiš. „Dále omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru,“ pokračuje premiér.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a premiér Andrej Babiš přicházejí na tiskovou konferenci, která se konala 15. března 2020 v Praze po jednání vlády o nových opatřeních k zamezení šíření koronaviru.
23:00
15. 3. 2020
!

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil na tiskovku po jednání vlády. „My se velice omlouváme za zpoždění, ale skutečně jsme vyhodnotili vývoj situace se šířením koronaviru a přijali jsme na dnešním jednání vlády 15 usnesení, tato usnesení mají omezit volný pohyb osob a zabránit šíření epidemie koronaviru na další osoby,“ uvedl.

Od 16. března 0:00 do 24. března 6:00 se zakazuje volný pohyb osob na území celé ČR s výjimkou cest do zaměstnání či výkonu podnikatelské či jiné obdobné čnnnosti, nezbytných cest za rodinou nebo osobami blízkými, nezbytných cest k obstarávání základních životních potřeb (nákup potravin, léků, zdravotnických prostředků, hygienického zboží, krmiv a potřeb pro zvířata, zajištění péče o děti či zvířata, využívání nezbytných poštovních služeb či doplnění pohonných hmot), cest do zdravotnických služeb, cest nezbytně nutných pro pomoc jiné osobě či k vyřízení neodkladných úředních záležitostí. 

22:53
15. 3. 2020
!
22:41
15. 3. 2020

V Jihočeském kraji se dnes potvrdilo nových pět lidí nakažených nemocí COVID-19. Hygienici dnes otestovali 37 vzorků. Za víkend přibylo 9 nakažených.

22:30
15. 3. 2020
!

Ke koronaviru začíná fungovat bezplatná informační linka 1212, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministerstvo žádá, aby linku 155 lidé využívali jen v ohrožení života.

22:15
15. 3. 2020

Firma ČSAD Autobusy České Budějovice zakázala vstup do autobusů cestujícím, kteří nebudou mít roušku, šátek nebo podobnou ochranu obličeje. Zákaz platí od 17. března. Firma tak chce zpomalit šíření nákazy koronavirem. 

22:02
15. 3. 2020

Pokračuje i evakuace dalších Čechů, kteří uvízli v zahraničí. Díky autobusům vypraveným diplomacií se od včerejška vrátilo či vrátí asi 200 lidí z letišť v Mnichově, Frankfurtu a Vídně. „Zároveň je v jednání vyslání autobusu do Velké Británie do Slovinska či návrat Čechů z Tenerife,“ řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Blesk Zprávám.

21:44
15. 3. 2020

Středočeské vodárny ustanovily krizový štáb a utlumují vedlejší činnosti, přerušení dodávek pitné vody kvůli epidemii koronaviru je podle nich prakticky vyloučené. ČTK to dnes večer sdělila v tiskové zprávě mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Pravděpodobnost šíření koronaviru pitnou vodou je podle vodohospodářů téměř nulová.

21:32
15. 3. 2020
!

Část Čechů, která uvízla v karanténě v Egyptě, je zpátky doma. Blesk Zprávám to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ještě dopoledne v zemi zůstávalo 111 lidí.

„Řešíme situaci asi stovky českých občanů, kteří jsou v Egyptě v preventivní karanténě. Jsem rád, že se nám podařilo polovině už zařídit odlet domů. Z Egypta odletěli dnes odpoledne. Na jejich návratu spolupracujeme s pražskými hygieniky,“ řekl Blesk Zprávám Petříček.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček hostem pořadu Epicentrum 13.3.2020.

junkiexl ( 6. dubna 2020 01:24 )

Prymula ( co to je vubec za jmeno, taky nejaky cobol nebo slezsky psonk?) zatim udelal kulove a uz chmata po vyznamenani? Skromnost a pokora asi nebudou jeho nejsilnejsimi vlastnosti.

zdenek43 ( 6. dubna 2020 00:39 )

epidemiologovi a náměstku ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi nejvyšší státní vyznamenání. ..... Prezident Miloš Zeman udělí 28. října Řád Bílého lva.

?????????????

a proc ??? - - to budeme udelovat RADY kazdemu , kdo pracuje ??!!! a plni si sve pracovni povinnosti ??!!??

prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. - V roce 2014 při senátního volbách kandidoval za Stranu práv občanů - Zemanovci, tu však nakonec stáhl????? .......

je pan Prymula v konfliktu zájmů, neboť je dlouhodobým spolupracovníkem farmaceutického průmyslu a pomáhá hájit jeho zájmy. .... I když pan Prymula prý dostal naposledy od farmaceutického průmyslu odměny v roce 2012, lze jej i nyní označit za dlouhodobého spolupracovníka farmaceutického průmyslu a osobu spřízněnou s tímto průmyslem hájící jeho hodnoty a zájmy, aniž by šlo o „hrubou nepravdu“, protože dlouhé roky pro něj pracoval, pobíral od něj odměny.

Vlivné farmaceutické trio Prymula, Chlíbek a Cabrnochová

Jsem přesvědčen, že „farmaceutický trojlístek“ Prymula, Chlíbek a Cabrnochová s ohledem na svoji spřízněnost s farmaceutickým průmyslem a z toho vyplývající konflikt zájmů nemá co dělat v orgánech, jako je Národní imunizační komise nebo nově vzniklá Komise pro problematiku očkování, které tvoří koncepci očkování v ČR. A pokud ano, tak jen jako externí poradci, jejichž odborné názory a doporučení budou vždy kriticky zhodnoceny. Ve skutečnosti to ovšem vypadá, že v ČR snad ani jiní odborníci na otázky související s očkováním neexistují. Tento trojlístek úspěšně pokrývá nejen funkce ve zmíněných orgánech, ale ovládá i mediální prostor, neboť čeští novináři nejsou schopni rozlišovat mezi odborníky a jejich nezávislostí, takže v otázce očkování velmi často oslovují automaticky vakcinologickou společnost (na jejímž webu není k nalezení nic o konfliktu zájmů jejího nejužšího vedení), a tím pádem výše zmíněný trojlístek.

zdenek43 ( 6. dubna 2020 00:21 )

Prasečí chřipka 2009 - zabila lidí - přes čtvrt miliónu ....... A TAKOVE MANEVRY SE NEDELALI .......284 500 lidí.

Pandemie takzvané prasečí chřipky, kterou v roce 2009 způsobil virus H1N1, zabila odhadem 284 500 lidí. To je patnáctkrát více, než kolik v té době potvrdily laboratorní testy. Vyplývá to z nové studie, kterou dnes v londýnském časopise Lancet Infectious Diseases zveřejnila mezinárodní skupina vědců.

Podle nich přitom počet obětí H1N1 může být ještě vyšší - až 579 000 lidí. Původní počet, který zaznamenala Světová zdravotnická organizace (WHO), přitom uváděl 18 500 obětí prasečí chřipky. To ovšem byli jen ti, jejichž úmrtí právě na tento typ viru potvrdily laboratorní testy. Sama WHO tehdy varovala, že jde o hrubé podcenění, protože nebyla započítána úmrtí lidí bez přístupu ke zdravotnímu systému, a také proto, že virus není pokaždé zjistitelný, i když na něj člověk zemře.

!!!!! Coronavirus Cases: 1,268,851 ,,,,, Deaths: 69,330 ,,,,, Recovered: 261,162 !!!!! - Úmrtí: 69.330

2009 - Prasečí chřipka 2009 - zabila lidí - přes čtvrt miliónu ....... A TAKOVE MANEVRY SE NEDELALI .......284 500 lidí.

marmat ( 5. dubna 2020 23:46 )

Taxík : TAPETU MÁŠ NAD HLAVOU ....­....­....­....­....­.a nefalšovanou !!!

murQ ( 5. dubna 2020 23:45 )

Jó Britská královna, to byl státnický projev k lidu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud