Koronavirus ONLINE: 67 mrtvých v ČR, 4 543 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
17:39
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 67 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4 543 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluvil o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4 543.
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:59
2. 3. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na úterní ráno svolal tiskovku. A to již na sedmou hodinu. Sledovat ji budeme i na Blesk.cz. Prozatím se s vámi loučím, náš online přenos bude pokračovat již od úterního rána.

23:43
2. 3. 2020

Vykupování zboží se po Asii či Evropě (včetně Česka) týká i Austrálie, i v Canbeře vzali zákazníci některé regály - především s trvanlivým zbožím - útokem.

Po zprávě o objevení koronaviru lidé vykoupili zboží v obchodech v australské CannbeřePo zprávě o objevení koronaviru lidé vykoupili zboží v obchodech v australské CannbeřePo zprávě o objevení koronaviru lidé vykoupili zboží v obchodech v australské Cannbeře
23:25
2. 3. 2020

Virolog Christian Drosten na dnešní tiskové konferenci uvedl, že úmrtnost na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, se pohybuje mezi 0,3 až 0,7 procenta. Výrazně stoupá u starších lidí. Drosten dále vyjádřil přesvědčení, že úmrtnost může časem klesat. Myslí si také, že se koronavirus i nadále bude šířit pomaleji než běžná chřipka.

Ulice thajského BangkokuIrácké zdravotnické týmy měří teplotu na hranicích země u Erbilu.Dezinfekce proti koronaviru v soupravách metra v gruzínském Tbilisi.Host hotelu ve španělském Tenerife, který skončil v domácí karanténě.
23:05
2. 3. 2020

V Německu se novým typem koronaviru nakazilo už přes 160 lidí. První infikované hlásí Berlín, Sasko, Braniborsko a Durynsko, celkem je zasaženo 13 ze 16 německých spolkových zemí.

"Otázka je, co je přiměřené a adekvátní," uvedl ministr zdravotnictví Jens Spahn ohledně možných opatření. "Zavírání hranic nebo omezování svobody cestování by nebylo přiměřenou reakcí," vyjádřil své přesvědčení. Spahn se vyslovil i proti dávaní celých německých měst do karantény a plošnému rušení všech větších akcí. Jejich pořadatelé by se podle něj vždy měli rozhodovat samostatně v závislosti na konkrétních okolnostech.

V Sasku se koronavirus prokázal u důchodce z okresu Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří, který hraničí s Ústeckým krajem. Podle listu Sächsische Zeitung se muž vrátil z dovolené v severní Itálii a nyní je s manželkou v domácí izolaci. V karanténě je i dalších 33 lidí ze skupiny, která s párem cestovala v autobuse. Stav nakaženého je dobrý, uvedly saské úřady.

22:40
2. 3. 2020

Kanárské ostrovy opouštějí další britští turisté, kteří byli uzavřeni v karanténě ve stejném hotelu, jako šestice Čechů.

Britští turisté opouštějí španělský ostrov Tenerife, kde byli v domácí karanténě.Britští turisté opouštějí španělský ostrov Tenerife, kde byli v domácí karanténě.Britští turisté opouštějí španělský ostrov Tenerife, kde byli v domácí karanténě.
22:21
2. 3. 2020

Adam Vojtěch v podvečer avizoval testování 28 vzorků. Bude mezi nimi další nakažený? „Já myslím, že ta situace bude jasná zítra ráno, těch vzorků je asi deset. Já bych nehovořil o vysokém podezření, protože my jsme si původně mysleli, že kupříkladu ta mladá žena z Hradce Králové, ta Íránka, bude pozitivní, protože měla poměrně jasný klinický příznak, přijela si ráno a ukázalo se, že ten výsledek byl negativní, takže nemá smysl spekulovat bez nějakého konkrétního vyšetření,“ pokračoval Prymula v ČT.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula potvrdil 4. případ nákazy koronavirem v Česku ve vysílání ČT (2.3.2020)
22:19
2. 3. 2020

„Máme výsledky a ráno budou další výsledky. Zatím tam ta pozitivita mezi touto skupinou u nikoho jiného zjištěna nebyla,“ podotkl dále Prymula. „Zatím já nemám nějaké detailnější informace, ale také by ten stav neměl být závažný,“ řekl náměstek ministra v ČT.

„Nemusí být převezena do Prahy, nicméně my jsme dnes jednali s infektology ze všech infekčních oddělení a v tuto chvíli se jeví výhodnější, když dojde ke koncentraci těchto pacientů, to znamená převoz do Prahy. Z toho hlediska, že personál, který se o ně bude starat, efektivněji využije vlastně veškeré pomůcky, které bude mít, protože když si představíme veškeré pacienty na 10 místech, tak bychom vlastně museli personál desetkrát oblékat do ochranných oděvů. A když to bude opravdu na Bulovce v tuto chvíli a ta kapacita bude dostatečná, tak jsme se dohodli, že by to mělo být koncentrováno tam,“ poznamenal Prymula.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula potvrdil v ČT čtvrtý případ nákazy koronavirem v Česku (2.3.2020)
22:15
2. 3. 2020
!

„Ta pacientka je nepochybně ve vazbě na ten případ, který byl původně diagnostikován v Ústí nad Labem a následně převezen na Bulovku. To znamená: Je to čerstvý výsledek,“

potvrdil v Událostech, komentářích na ČT náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Myslím si, že ráno bude prováděno trasování kontaktů této ženy, nicméně myslím si, že ty kontakty už jsou v podstatě známy, protože tam byl okruh lidí, kteří spolu cestovali a v podstatě ty kontakty by měly být totožné s tím prvním pacientem,“ doplnil.

22:01
2. 3. 2020
!

„Z Itálie se žena vrátila v pátek a měla příznaky, tedy horečku, zimnici, bolesti svalů a kloubů a kašel. K nám na oddělení přišla v neděli a aktivně ji vyhledali hygienici. U nás v izolaci zůstane i nadále,“

uvedl ústecký primář Pavel Dlouhý pro iDnes.cz.

21:50
2. 3. 2020
!

Česko má čtvrtého nakaženého! Jde o ženu (53), která byla přijata v neděli do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, uvedl iDnes.cz, který upozornil, že jde opět o ženu, která přicestovala ze severní Itálie.

Ba co víc, čtvrtá nakažená pobývala v Itálii ve stejném hotelu jako děčínský zastupitel, který se nachází nyní s potvrzeným koronavirem na Bulovce. „Je to zajímavá souvislost, v hotelu měly bydlet společně čtyři rodiny,“ uvedl iDnes.cz primář Pavel Dlouhý.

21:45
2. 3. 2020

Kvůli šíření koronaviru Evropský parlamentu zrušil 130 plánovaných akcí. Jako preventivní opatření omezil na tři týdny také návštěvnický provoz. Samotné práce parlamentu se ale žádná omezení netýkají.

Plenární zasedání ve Štrasburku se uskuteční podle plánu a začne příští týden v pondělí podle plánu, informoval dnes předseda europarlamentu David Sassoli. Mezi zrušenými akcemi jsou mimo jiné výstavy, externí konference či semináře. Zúčastnit se jich mělo podle očekávání 6000 až 7000 lidí. "Omezíme také přístup návštěvníků do parlamentu," potvrdil Sassoli.

21:24
2. 3. 2020

Speciální ordinace pro lidi s příznakem koronaviru ve Zlíně

V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně vznikne ordinace pro lidi s příznaky nákazy koronavirem. Zlínské hejtmanství pracuje také na zajištění dostatečného množství ochranných pomůcek pro zdravotníky v krajských nemocnicích, uvedl dnes hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který jednal s hygieniky.

„Zítra (v úterý) spolu s řediteli krajských nemocnic budeme řešit vybavení zdravotníků, kteří budou spolu se záchrankou jezdit pro odběry k osobám, které mají příznaky nového typu chřipky. Nezbytností je také zřízení ordinace v KNTB určené pouze pro vyšetřování pacientů s příznaky nemoci způsobené koronavirem, aby občané, kteří se budou vracet ze zahraničí v rámci jarních prázdnin, nám neběhali po nemocnici a šli cíleně na jedno místo,“ uvedl Čunek.

21:13
2. 3. 2020

První případ nákazy novým koronavirem dnes ohlásily dvě africké země, Tunisko a Senegal. Na africkém kontinentu je tak už nejméně deset případů nákazy, nové přibyly také v Alžírsku. Nemocný v Senegalu je Francouz, který v této západoafrické zemi žije. V kontaktu byl podle ministerstva zdravotnictví po nedávném příletu z Francie jenom s manželkou a dvěma dětmi. Muž je nyní v karanténě v nemocnici v Dakaru.

Druhého pacienta ohlásil Egypt. Jde o kanadského zaměstnance ropné firmy Khalda. Společnost nyní testuje kolegy nemocného. První pacient dříve hlášený v Egyptě se už uzdravil. V Egyptě už provedly testy na koronavirus u více než 1440 lidí.

To v asijském Íránu již podle úřadů podlehlo koronaviru 66 lidí a do Teheránu dorazila dnes i delegace WHO složená z  lékařů, epidemiologů a laboratorních odborníků. V letadle, jímž skupina přicestovala, byly také lékařské potřeby a ochranné pomůcky určené pro 15.000 členů zdravotnického personálu. Zásilka obsahovala rovněž testovací sady pro 100.000 lidí.

Nemoci COVID-19 v Íránu podle zdrojů v íránském zdravotnictví podlehlo nejméně 210 lidí. Oficiálně íránské úřady v pondělí 2.3. uvedly, že mrtvých je 66.Nemoci COVID-19 v Íránu podle zdrojů v íránském zdravotnictví podlehlo nejméně 210 lidí. Oficiálně íránské úřady v pondělí 2.3. uvedly, že mrtvých je 66.Nemoci COVID-19 v Íránu podle zdrojů v íránském zdravotnictví podlehlo nejméně 210 lidí. Oficiálně íránské úřady v pondělí 2.3. uvedly, že mrtvých je 66.
21:01
2. 3. 2020
!

„Daří se mi dobře, cítím se v pohodě, nemám nějaké velké komplikace, pouze nějaké dozvuky lehké chřipky nebo lehké virózy (...) Rodina je, díkybohu, v pořádku,“

řekl v TV Nova k aktuálnímu stavu svému i své rodiny děčínský zastupitel nakažený koronavirem, který leží momentálně na Bulovce. Jde o Čecha, který trpí nákazou po lyžařské dovolené na severu Itálie, již v neděli hovořil pro Českou televizi. Jeho žena dnes dočasně opustila karanténu. Proč? Čtěte ZDE

20:33
2. 3. 2020

Stát Washington na západním pobřeží USA oznámil další tři úmrtí na nový koronavirus. Nákaze v zemi podlehlo již pět lidí, píše agentura AP.

Lidé v Brooklynu si dělají zásoby poté, co americký stát New York oznámil první případ koronaviru.Lidé v Brooklynu si dělají zásoby poté, co americký stát New York oznámil první případ koronaviru.Ulice New YorkuŽena v roušce na Wall Street, New York.
20:21
2. 3. 2020
!

Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID) vydal mimořádné nařízení v rámci hromadné dopravy hlavního města. S okamžitou platností vydal nařízení pro strojvedoucí tramvají a souprav metra, které se týká automatického otevírání všech dveří vozu.

„Přistoupili jsme k tomu z hygienických důvodů. Cílem je v současné situaci co nejvíce eliminovat nutný dotyk pasažérů s částmi vozidel. U tramvají a metra to lze udělat bez výraznějších dopadů na pravidelnost provozu – z důvodu minimálního počtu, respektive absence zastávek na znamení,“ uvedl pro Blesk Zprávy mluvčí ROPIDu Filip Drápal s tím, že si organizátor dopravy uvědomuje, že toto opatření je pouze dílčí a „není spásné“.

Tramvaj v PrazeStanice metra linky A Staroměstská.
19:45
2. 3. 2020

Prezident hokejové federace přiznal ohrožení MS

"S pořadateli mistrovství světa jsme ve velmi úzkém kontaktu, analyzujeme situaci a sledujeme aktuální vývoj. Bude třeba si všechno dobře vyhodnotit. Zatím ale čekáme do 15. března, jak se bude pandemie vyvíjet," uvedl René Fasel, prezident Mezinárodní hokejové federace, pro švýcarský deník Blick.

Cestou pouhého odehrání šampionátu v Curychu a Lausanne bez divácké účasti by ale jít nechtěl. Pokud by se situace nelepšila, jako pravděpodobnější by se pak jevilo spíše úplné zrušení vrcholu reprezentační sezony. To také teoreticky hrozí i dubnovému MS hráčů do 18 let v USA. "Podle mého nedávají takové 'zápasy duchů' žádný smysl," vysvětlil Fasel.

19:25
2. 3. 2020

V Itálii už zemřelo 52 lidí nakažených novým typem koronaviru. Oproti předchozímu dni je mrtvých o 18 více, oznámil dnes šéf italské civilní obrany Angelo Borrelli.

Drtivá většina nakažených v Itálii pochází z hustě zalidněného a průmyslového severu země. Testy musí podstoupit i členové tamní regionální vlády poté, co se u jednoho z nich nákaza potvrdila. Z celkového počtu nakažených v Itálii (2036) byla necelá polovina (908) hospitalizována a 166 osob skončilo na jednotce intenzivní péče.

Vylidněné ulice TurínaŽivot v "červené zóně" - v oblasti San Fiorino na severu Itálie, která je izolovaná,Vylidněné ulice Turína
18:45
2. 3. 2020

Já musím říci, že jsem se to dozvěděl zhruba hodinu před tiskovou konferencí, kdy jsme dostali stanovisko o pozitivním testu,“ 

odpověděl ministr Adam Vojtěch v Interview ČT24 na dotaz, kdy se dozvěděl, že Česko má první tři potvrzené případy nákazy koronavirem. Ujistil, že chce být transparentní, a odmítl dezinformace, že „ministerstvo něco zatajuje, že ví o nějakém případu, který nezveřejnilo“. Hlásit případy je nutné i pro ostatní státy, aby věděly, jak se epidemiologická situace v jednotlivých zemích vyvíjí, upozornil ministr. „Není důvod se obávat, epidemie se nešíří,“ poznamenal.

Je pravdou a málo se o tom mluví, že ze zhruba 86 tisíců případů nakažených celosvětově je zhruba 44 procent vyléčených případů – bezesporu není to smrtelná nemoc a celá řada lidí se vyléčí. Věřím tomu, že to bude i případ těchto tří pacientů, kteří byli potvrzeni,“ dodal Vojtěch a upozornil, že tři potvrzení nakažení nemají klinické příznaky včetně teploty.

18:41
2. 3. 2020

Může se během pondělního večera změnit něco na tom, že má ČR tři potvrzené případy nákazy koronavirem? „Bezesporu ano, my máme teď aktuálně testováno 28 dalších vzorků, takže uvidíme. Samozřejmě nemohu vyloučit, že nějaký další případ přijde, ale doposud tedy pouze, v uvozovkách, tři potvrzené případy. A zatím nemáme informace o tom, že by se ta nákaza v ČR nějak výrazněji šířila, že by probíhal nějaký mezilidský přenos v rámci ČR. Jsou to skutečně tyto tři případy, což jsou tzv. cestovatelské anamnézy, lidé, kteří se nakazili v severní Itálii a pak sem přijeli a byli vyšetřeni,“ poznamenal na ČT24 Adam Vojtěch.

K testům 9leté holčičky na Bulovce ministr poznamenal: „Nevím, neznám tento konkrétní případ, znovu říkám, testujeme atuálně 28 vzorků. Počet těch případů roste, dneska už jsme přes dvě stě otestovaných od 23. ledna, kdy jsme začali. Je to jeden z případů a uvidíme, jaký bude výsledek.“

junkiexl ( 6. dubna 2020 01:24 )

Prymula ( co to je vubec za jmeno, taky nejaky cobol nebo slezsky psonk?) zatim udelal kulove a uz chmata po vyznamenani? Skromnost a pokora asi nebudou jeho nejsilnejsimi vlastnosti.

zdenek43 ( 6. dubna 2020 00:39 )

epidemiologovi a náměstku ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi nejvyšší státní vyznamenání. ..... Prezident Miloš Zeman udělí 28. října Řád Bílého lva.

?????????????

a proc ??? - - to budeme udelovat RADY kazdemu , kdo pracuje ??!!! a plni si sve pracovni povinnosti ??!!??

prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. - V roce 2014 při senátního volbách kandidoval za Stranu práv občanů - Zemanovci, tu však nakonec stáhl????? .......

je pan Prymula v konfliktu zájmů, neboť je dlouhodobým spolupracovníkem farmaceutického průmyslu a pomáhá hájit jeho zájmy. .... I když pan Prymula prý dostal naposledy od farmaceutického průmyslu odměny v roce 2012, lze jej i nyní označit za dlouhodobého spolupracovníka farmaceutického průmyslu a osobu spřízněnou s tímto průmyslem hájící jeho hodnoty a zájmy, aniž by šlo o „hrubou nepravdu“, protože dlouhé roky pro něj pracoval, pobíral od něj odměny.

Vlivné farmaceutické trio Prymula, Chlíbek a Cabrnochová

Jsem přesvědčen, že „farmaceutický trojlístek“ Prymula, Chlíbek a Cabrnochová s ohledem na svoji spřízněnost s farmaceutickým průmyslem a z toho vyplývající konflikt zájmů nemá co dělat v orgánech, jako je Národní imunizační komise nebo nově vzniklá Komise pro problematiku očkování, které tvoří koncepci očkování v ČR. A pokud ano, tak jen jako externí poradci, jejichž odborné názory a doporučení budou vždy kriticky zhodnoceny. Ve skutečnosti to ovšem vypadá, že v ČR snad ani jiní odborníci na otázky související s očkováním neexistují. Tento trojlístek úspěšně pokrývá nejen funkce ve zmíněných orgánech, ale ovládá i mediální prostor, neboť čeští novináři nejsou schopni rozlišovat mezi odborníky a jejich nezávislostí, takže v otázce očkování velmi často oslovují automaticky vakcinologickou společnost (na jejímž webu není k nalezení nic o konfliktu zájmů jejího nejužšího vedení), a tím pádem výše zmíněný trojlístek.

zdenek43 ( 6. dubna 2020 00:21 )

Prasečí chřipka 2009 - zabila lidí - přes čtvrt miliónu ....... A TAKOVE MANEVRY SE NEDELALI .......284 500 lidí.

Pandemie takzvané prasečí chřipky, kterou v roce 2009 způsobil virus H1N1, zabila odhadem 284 500 lidí. To je patnáctkrát více, než kolik v té době potvrdily laboratorní testy. Vyplývá to z nové studie, kterou dnes v londýnském časopise Lancet Infectious Diseases zveřejnila mezinárodní skupina vědců.

Podle nich přitom počet obětí H1N1 může být ještě vyšší - až 579 000 lidí. Původní počet, který zaznamenala Světová zdravotnická organizace (WHO), přitom uváděl 18 500 obětí prasečí chřipky. To ovšem byli jen ti, jejichž úmrtí právě na tento typ viru potvrdily laboratorní testy. Sama WHO tehdy varovala, že jde o hrubé podcenění, protože nebyla započítána úmrtí lidí bez přístupu ke zdravotnímu systému, a také proto, že virus není pokaždé zjistitelný, i když na něj člověk zemře.

!!!!! Coronavirus Cases: 1,268,851 ,,,,, Deaths: 69,330 ,,,,, Recovered: 261,162 !!!!! - Úmrtí: 69.330

2009 - Prasečí chřipka 2009 - zabila lidí - přes čtvrt miliónu ....... A TAKOVE MANEVRY SE NEDELALI .......284 500 lidí.

marmat ( 5. dubna 2020 23:46 )

Taxík : TAPETU MÁŠ NAD HLAVOU ....­....­....­....­....­.a nefalšovanou !!!

murQ ( 5. dubna 2020 23:45 )

Jó Britská královna, to byl státnický projev k lidu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud