Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 62 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluvil o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
13:00
Dnes

Stát by měl pomáhat především malým a středním firmám, a ne velkým podnikům, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

O vstupu státu do firem mluvil premiér Babiš. Zmínil leteckou společnost Smartwings.

12:43
Dnes

Předsedové opozičních stran Ivan Bartoš (Piráti) a Petr Fiala (ODS) dnes v debatě televize Prima kritizovali sobotní jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana za přístup k opatřením na ochranu před koronavirem. Podle snímku zveřejněného na sociálních sítích sedělo více než deset účastníků schůzky blízko sebe kolem stolu, a přestože měli na obličeji roušky, před nimi bylo nachystané občerstvení.

Bartoš uvedl, že evidentně při setkání v Lánech nebyla dodržena řada opatření, která už mnoho dní platí pro všechny obyvatele ČR.

„Je to jistá forma papalášství a ignorance, pokud se takto vyfotí u společné večeře nejvýše postavení lidé v ČR, je to ostuda,“ řekl Bartoš.

„Všichni to dodržujeme. Lidé mají problémy ve svém podnikání, ve svých rodinách a pak vidí představitele státu, jak se tam chystají obědvat nebo večeřet a opatření nedodržují. To je podle mě velmi špatné. My všichni musíme jít příkladem. A musíme se snažit ukázat lidem, že odpovědnost je naprosto zásadní,“ řekl dnes Fiala.

Prezident Miloš Zeman jednal v Lánech s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) a ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO). (4.4.2020)
12:37
Dnes

Ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl počet obětí koronaviru o 674, celkem už země zaznamenala 12 418 zemřelých. Jedná se o výrazný pokles v porovnání se sobotou, kdy bylo hlášeno 809 obětí.

Počet nakažených k dnešku vzrostl na 130 759 ze sobotních 124 736. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters.

Španělsko je po Itálii zemí s největším počtem obětí nemoci covid-19 na světě.

Karanténa kvůli koronaviru platí i ve Španělsku
12:33
Dnes

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl nabídne svým kolegům v týdnu rezignaci na funkci. Učiní tak kvůli účasti na včerejším setkání expertního týmu prezidenta Zemana na zámku v Lánech.

„Stejně tak budu s kolegy starosty u nás v regionu debatovat svoji účast v krajských volbách, neboť je nechci stále vystavovat atakům ze strany politické konkurence,“ vyjádřil se Lukl, který měl figurovat v čele kandidátky hnutí STAN pro krajské volby.

„Omlouvám se všem, které má účast a především forma jednání expertního týmu pobouřila. Chápu, že je v dnešní době pro většinu neakceptovatelné to, co je vidět z fotografie, a těžko se vysvětluje, že všichni zúčastnění mají negativní test a že se tam nepořádaly opulentní hody, ale projednávaly se zásadní věci ve vztahu k občanům, podnikatelské veřejnosti a právě obcí. Proto mě velmi mrzí výsledek,“ uvedl Lukl na svém facebooku.

František Lukl byl od července 2013 do ledna 2014 ministrem pro místní rozvoj v úřednické vládě Jiřího Rusnoka.

 

12:26
Dnes

Nezaměstnanost zůstala v březnu na únorových třech procentech. Ubývá ale volných pracovních míst. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Podle ní i první dny dubna ukazují na „standardní čísla“ a až vývoj v průběhu měsíce ukáže, jak budou firmy i celý trh reagovat na pandemii koronaviru a vládní opatření. Úřad práce zveřejní data o vývoji březnové nezaměstnanosti ve středu 8. dubna.

12:04
Dnes

Vynadal jsem mu a myslím si, že Martin tuto chybu nikdy opakovat nebude. Ujistil jsem se, že už se to nikdy znovu nebude opakovat. Bylo to velmi drsné,“ řekl Zeman k případu poradce Martina Nejedlého, který se místo povinné karantény po návratu z Číny pohyboval v hlavním městě na veřejnosti.

12:03
Dnes

„Obě (manželka i dcera) jsou v pořádku. Dcera měla odletět do Anglie, ale protože byly zrušeny lety, tak zůstala ještě tady v Česku. První dáma se nyní nachází v Lumbeho vile. Můj syn je v naprostém pořádku. V Lumbeho vile je také maminka mé ženy, která je zdravotně taktéž v pořádku,“ řekl Zeman na adresu své rodiny.

Prezident Miloš Zeman při pořadu Blesku S prezidentem v Lánech. (5.4.2020)
12:00
Dnes

Nepodstoupil jsem žádný test (na koronavirus), moje okolí je preventivně vyšetřováno. Včera podstoupili test i členové expertního týmu. Kdyby se u mě objevily jakékoli příznaky, objednám se,“ řekl prezident Zeman s tím, že u nikoho z jeho okolí nebyla nákaza potvrzena.

11:59
Dnes

Zdravotní péče o mě v současné chvíli neexistuje. A to z toho důvodu, že nemám žádnou nemoc. Kromě bolavých nohou mě nic netrápí,“ uvedla hlava státu v pořadu S prezidentem v Lánech.

11:57
Dnes

Zabránil jsem pokusu o vyhlášení amnestie. To byl šílený nápad dvou advokátů,“ řekl prezident Zeman. Podle něj ve věznicích navíc neřádí epidemie koronaviru, na rozdíl od domovů seniorů. Vězni navíc v zařízeních pracují, mimo jiné šijí roušky, zmínil Zeman.

11:52
Dnes

„Shoduji se (s expremiérem Klausem) v tom, že v této krizi obstály národní státy. Naopak naprosto selhala Evropská unie a Evropská komise,“ uvedl prezident Zeman. Podle něj ve vedení Evropské unie stojí v současnosti „šedivé nuly“.

11:44
Dnes

„Mně by zmrazení (platů) nevadilo. Zejména u státních úředníků, kterých je podle některých propočtů asi tak 125 tisíc. To by bylo citelné,“ uvedla hlava státu.

11:43
Dnes
!

Velmi pravděpodobně zmrazíme růst minimální mzdy. Měli bychom říct lidem, že v posledních letech životní úroveň rostla, a my uděláme všechno pro to, aby se alespoň udržela. Ale nečekejte od nás, že budeme bojovat za její masivní zvýšení dříve, než uvedeme do chodu ekonomiku,“ řekl Zeman pro Blesk v pořadu S prezidentem v Lánech.

Prezident Miloš Zeman a moderátorka Blesku Vera Renovica v pořadu S prezidentem Lánech. (5.4.2020)
11:38
Dnes

„V zásadě bych nebyl proti vstupu státu do firem, ale rozhodně bych byl proti návratu státních firem,“ řekl Zeman. Podle něj je v takovém případě problémem nejasné financování a problematické vedení společností vedených státem.

11:34
Dnes

Každý lidský život je cenný a vy jste jako doktor Mengele, který selektoval lidi a rozhodoval, který člověk by měl pracovat a který by měl jít do plynu. Vy jen kritizujete lékařskou péči a já to považuji za psychickou nemoc,“ odpověděl prezident Zeman na dotaz redaktorky Blesku, která se hlavy státu dotázala, zda je podle ní ekonomika cennější než lidské životy.

Prezident Miloš Zeman s moderátorkou Verou Renovicou.
11:31
Dnes

„Já sám jako laik bych považoval za dostatečné opatření zavření hranic na jeden rok. Nákaza k nám přišla ze zahraničí, zejména z Itálie,“ řekla hlava státu pro Blesk k vyjádření epidemiologa Romana Prymuly, že by hranice mohly po řádění koronaviru zůstat zavřené klidně i dva roky.

11:25
Dnes

„Pokud ještě někdo roušku nemá, tak je problém v jejich distribuci, nikoli v nedostatku ochranných pomůcek,“ uvedl Zeman pro Blesk.

11:24
Dnes

„Pokud úředníci nepřicházejí do styku s enormním množstvím svých spoluobčanů, tak v takovém případě bych uvažoval o rozdání respirátorů zdravotníkům,“ řekl prezident Zeman k otázce nedostatku respirátorů pro zdravotnická zařízení a sociální služby.

11:21
Dnes

„To drobné občerstvení se dalo takto konzumovat během několika málo minut,“ řekl Zeman a naznačil, jak si nadzdvihává roušku,Nikdo ovšem už nenapsal, že jsem (včera) zakázal oběd. A to proto, že jsme na sobě měli roušky,“ řekl prezident k fotce u stolu, kde měl spolu se svým expertním týmem nasazenou roušku. Zodpověděl tak otázku, jak konzumovali občerstvení před sebou.

Prezident Miloš Zeman.
11:18
Dnes

„Jak vidíte, mám na sobě červený pulovr, který jsem měl i včera, a to je projev sympatií k panu vicepremiérovi Hamáčkovi. Je samozřejmé, že chceme-li nouzový stav použít jako nástroj boje proti koronaviru, tak je rozumné, aby ten nouzový stav trval o několik týdnů déle,“ uvedla hlava státu k otázce doby trvání nouzového stavu.

Prezident Miloš Zeman jednal v Lánech s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) a ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO). (4.4.2020)

satanas ( 5. dubna 2020 13:09 )

TVL- Volebni Preference dnes-----ANO -34, 5 %!!! ODS 14%!! Kalousek si uz chysta smycku..

Greinfild ( 5. dubna 2020 13:07 )

Už brzo Eman chcipne hajzl zasr..pochčiju mu hrob a na*** mu tam kriplovi

satanas ( 5. dubna 2020 13:05 )

Ja to nesledoval, ale,,je pravda ze Zeman navrhnul zmrazeni minimalni mzdy Prezidenta??

Milan mid ( 5. dubna 2020 13:04 )

Většina Pražáku,komediantu s pravicovým blokem a milionem nicek nechce BABIŠE oni asi RADĚJI chtějí GRÉTU A ZELENÉ !!!!!

satanas ( 5. dubna 2020 13:01 )

Od "normalnich lidi" nic nechci !To demonstrativne odmi­tam!!B­ZZZ.­.Bzzz­..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud