Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 65 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:55
26. 3. 2020

Čtvrtek 26. března je za námi, děkujeme za další den, který jste věnovali pozornost našemu online zpravodajství o šíření nového koronaviru v Česku i ve světě. I tohle přinesl:

 • Zemřeli další tři lidé nakažení koronavirem – muž ve FN Hradec Králové (†80) a dvě devadesátileté ženy ve VFN v Praze. Jejich úmrtí souvisí se šířením koronaviru v domově pro seniory v Praze–Michli. Počet potvrzených případů nákazy stoupl za den do 18:00 o 162 na 1925. Nárůst je výrazně menší než ve středu, kdy za celý den přibylo 291 případů. Jen v Praze je přes 550 případů. Počet vyléčených zůstává od úterý na deseti.
 • Živnostníci, kteří jsou postiženi nařízeními vlády týkajícími se koronaviru, budou dostávat po dobu trvání opatření 15 000 korun měsíčně. Rozhodla o tom vláda. Od pátku se budou moci otevřít opravárny strojů či myčky aut, zákaz už se na ně nebude vztahovat.
 • Měsíční patnáctitisícový příspěvek by se měl týkat pouze živnostníků, kteří mají příjmy jen z podnikání. Živnostníci budou mít také jako zaměstnanci nárok na ošetřovné za péči o děti do 13 let bez určení spodní hranice věku dítěte. Bude jim náležet 424 korun denně, maximální částka bude 13 144 korun měsíčně.
 • Vláda chce živnostníkům rovněž kompenzovat mzdy jejich zaměstnanců v rámci schváleného kurzarbeitu. Mohou žádat o dotaci řádově od 50 do 80 procent. Výplatu musí finanční správě umožnit Sněmovna, která by se měla sejít 7. dubna. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připraví i novelu zákona o spotřebitelském úvěru, který by měl pomoci podnikatelům například s odložením splátek. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) pak připravuje novelu insolvenčního zákona.
 • Stát již odpustil drobným podnikatelům část sociálního pojištění, konkrétně jeho minimální zálohy za půl roku od března do srpna. Normu dnes podepsal prezident Miloš Zeman, stejně jako například pozastavení EET nebo změnu termínu maturit.
 • Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách se od pátečních 06:00 nebude vztahovat na zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost. Omezeny nebudou ani myčky automobilů. Ministerstvo zdravotnictví také nařídilo provozovatelům prodejen potravin, aby u vchodu bezplatně poskytovali zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce.
 • Itálii a Španělsku, dvěma nejhůře postiženým evropským státům, pošle Česko po 10 000 ochranných oblecích pro zdravotnický personál. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jich má ČR aktuálně 250 000 a další jsou na cestě.
 • Počet registrovaných nakažených koronavirem po celém světě dnes přesáhl půl milionu a nezdá se, že by se strmý nárůst nových pacientů zastavil. I přesto již někteří politici hovoří o uvolňování ochranných opatření proti šíření nákazy, jež tvrdě dopadají na světovou ekonomiku. Nejkritičteji se nyní vyvíjí situace v Itálii, kde počet mrtvých překročil 8100, nakažených země eviduje již přes 80 000.
 • Spojené státy mají nyní nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem na světě, uvedla to na svém webu Univerzita Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie monitoruje. Podle údajů univerzity počet nakažených Američanů dosáhl 82 404, zatímco Čína má 81 782 nakažených obyvatel a Itálie 80 589 případů.
 • Španělský parlament v noci na dnešek rozhodl o prodloužení výjimečného stavu, zatímco tam za posledních 24 hodin podlehlo nákaze 655 lidí, a počet obětí tak překročil 4000. Celkový počet nakažených činí přes 56 000.
 • Smutný rekord dnes zaznamenala Británie, kde počet úmrtí skokově stoupl o 115 na 578. Počet známých případů nákazy v zemi zároveň vzrostl na 11 658, čímž se oproti předchozímu dni zvýšil o více než 2100. Novou bilanci oznámila také Francie, kde za poslední den zemřelo 365 lidí, a počet mrtvých se tak od středy zvýšil téměř o třetinu na 1696. Počet nakažených za 24 hodin stoupl skoro o 4000 na 29 155.
Domov seniorů v Donovalské ulici na Chodově.Domov seniorů v Donovalské ulici na Chodově.
23:25
26. 3. 2020

I když se počet testovaných podle dostupných informací stále zvyšuje, výsledky se lidé testovaní v Nemocnici Na Bulovce dozvědí až po pěti dnech po výtěrech nosohltanu.

23:20
26. 3. 2020

Macron údajně pohrozil kvůli koronaviru koncem Evropy bez hranic. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron na dnešním videosummitu varoval ostatní šéfy unijních států a vlád, že bez solidarity během nynější koronavirové krize hrozí konec Evropy bez vnitřních hranic. S odvoláním na nejmenovaného diplomata o tom informovala agentura Reuters. Shodou okolností si dnes Evropa připomíná 25. výročí, kdy vstoupila v platnost dohoda o schengenském prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích.

"V sázce je přežití evropského projektu," řekl podle informací Reuters Macron ostatním prezidentům a premiérům unijních zemí. "Čelíme hrozbě smrti schengenu," dodal.

22:30
26. 3. 2020

Lídři Evropské unie dali vládám dva týdny na přípravu podpůrných opatření pro očekávanou recesi. Vyzvali Evropskou komisi, aby připravila akční plán na dobu po pandemii.

22:14
26. 3. 2020

V Jihočeském kraji dnes potvrdily testy do večera osm nových případů nákazy koronaviru. V regionu tak bylo k dnešním 18:00 celkem 58 prokázaných případů onemocnění COVID-19. Dva z osmi dnes potvrzených případů jsou lidé, kteří se vrátili ze zahraničí. Novináře o tom dnes v tiskové zprávě informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

"Opakovaně žádáme všechny, kteří z jakéhokoliv důvodu přijíždějí ze zahraničí - zvláště ze zemí s vysokým rizikem nákazy - o maximální opatrnost a ohleduplnost a skutečně důsledné dodržování podmínek karantény," uvedla. 

22:10
26. 3. 2020

Online dotazník určující pravděpodobnost nákazy koronavirem má snížit nápor veřejnosti na zdravotníky. Vyvinuly ho české i zahraniční technologické firmy ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a speciální telefonní linkou 1212 pro informace o koronaviru. V tiskové zprávě to dnes oznámilo MPO a poskytovatel životního pojištění Mutumutu, který je jednou z firem stojících za vznikem testu. Dotazník je k dispozici na internetové adrese koronavirustest.online.

21:46
26. 3. 2020

Královské děti děkovaly záchranářům a zdravotníkům. 

Britové děkovali potleskem záchranářům a lékařům, kteří bojují v první linii s koronavirem. K "děkovačce" se připojili nejen premiér Boris Johnson, ale také královské děti prince Williama a Kate - George, Charlotte a Louis. 

Masový potlesk se rozezněl celou Velkou Británií ve dvacet hodin. Vévoda a vévodkyně z Cambridge, zveřejnili na twitteru video svých dětí. Jejich dědeček princ Charles patří přitom mezi ty Brity, u kterých se potvrdila nákaza koronavirem. 

Charles a jeho žena Camila, vévodkyně z Cornwallu, se měli k vyjádření vděčnosti připojit z panství Balmoral.

21:02
26. 3. 2020

Dobrovolní hasiči dnes v Pardubicích začali na Masarykově náměstí dezinfikovat zastávky MHD proti šíření nového koronaviru. Do ulic vyjdou třikrát až čtyřikrát týdně. Dezinfekční směs rozstřikují motorovou stříkací pistolí.

"Dezinfekční prostředek se ředí vodou. Nanáší se pomocí motorového rosiče. Už se neoplachuje. Ulpívá na předmětech, dezinfikované by měly vydržet i několik dní. Virus by látka měla zahubit," řekl hasič Jiří Chmelík.

20:41
26. 3. 2020

Respirátory nejvyšší třídy (FFP3) vyvinuté na ČVUT prošly další fází testů v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Testy prověřily zachování již certifikovaných vlastností respirátorů po sterilizaci. ČVUT to dnes oznámila v tiskové zprávě. Respirátory pro zdravotníky z fakultních nemocnic se již vyrábí, ČVUT v pondělí uzavřela spolupráci s ministerstvem zdravotnictví.

Postupy vhodné a bezpečné sterilizace nyní podle projektové specialistky Evy Doležalové konzultovali vývojáři s týmem České kardiologické společnosti. "Ukázalo se, že i po sterilizaci v autoklávu, což je parní sterilizátor, kterým je běžně vybavena řada nemocnic, laboratoří i ordinací a kde probíhá sterilizace materiálů za vysokého tlaku a teploty, zůstala bezpečnost masky zachována," popsala Doležalová. 

20:30
26. 3. 2020

V Moravskoslezském kraji je k dnešnímu večeru 199 lidí s nemocí COVID-19, denní nárůst je 20 prokázaných případů nákazy. Nejvíce nemocných hygienici nadále evidují na Frýdecko-Místecku. Vyplývá to z dat, která zveřejnila na svém webu Krajská hygienická stanice Ostrava. Počet potvrzených případů nákazy v celé zemi stoupl za dnešek do 18:00 o 162 na 1925. Počet zemřelých se dnes zvýšil z šesti na devět.

20:20
26. 3. 2020

Ve Francii za poslední den zemřelo na nákazu koronavirem 365 lidí. 

Počet mrtvých se tak od středy zvýšil téměř o třetinu. Mezi oběťmi nemoci COVID-19 je v zemi také 16letá dívka. Počet nakažených za 24 hodin stoupl skoro o 4000 na 29.155, mrtvých už je celkem 1696. Informoval o tom dnes zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon.

20:10
26. 3. 2020

Podle informací TV Nova se sedm osob na Třebíčsku nakazilo koronavirem poté, co uspořádaly večírek. Všichni infikovaní jsou v domácí karanténě.

Hygienici teď budou trasovat veškeré jejich kontakty až pět dnů zpátky od prokázání nákazy. Stejně tak pracovníky čeká prověřování kdy a kde se parta nakazila. Televize Nova uvedla, že ve skupině lidí byly osoby, které se navrátily z lyžařského zájezdu v Itálii.

Hromadné setkání se navíc mělo odehrát po vyhlášení nouzového stavu. Po prošetření případu hygienickou stanicí není vyloučeno, že se události bude věnovat také policie.

20:02
26. 3. 2020

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ostře kritizovala postup vlády, která po deseti dnech změnila režim vydávání mimořádných opatření z krizového zákona na zákon o ochraně zdraví. Podle některých právníků tak podnikatelé kvůli omezením už nebudou mít nárok na úhradu škod.

Předák centrály Josef Středula to označil za „fatální přešlap“ a přirovnal k „chování šmejdů“. Podle něj by se měl k záležitosti vyjádřit premiér Andrej Babiš (ANO).

Předseda ČMKOS, odborový předák Josef Středula v rozhovoru pro Blesk.
20:00
26. 3. 2020

Německá automobilka Volkswagen kvůli koronaviru prodlužuje odstávku svých továren v Německu o čtyři pracovní dny, uzavírka tak potrvá do 9. dubna.

Logo německé automobilky Volskwagentováren Volkswagenu je opět v provozu
19:50
26. 3. 2020

V tuto chvíli je na území celé České republiky nakaženo koronavirem 34 hasičů, 31 z nich je v Praze. V karanténě je celkem 254 hasičů, stovka z nich pochází z Prahy,“ uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba v rozhovoru pro TV Nova.

Hasiči rozváží zdravotnický materiál.
19:41
26. 3. 2020

Polovina subsaharské Afriky má stále šanci zbrzdit šíření koronaviru, čas na zavedení nutných kroků se však krátí, uvedla dnes africká sekce Světové zdravotnické organizace (WHO).

Virus se na tomto kontinentu šíří pomaleji než v Asii či Evropě, více než 40 afrických zemí ale nyní hlásí přes 3000 potvrzených případů a 73 úmrtí, informovala agentura AP. Počet nakažených roste hlavně v Jihoafrické republice.

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
19:37
26. 3. 2020

Nový způsob vyhledávání nových případů nemoci COVID-19 s pomocí dat z mobilů a platebních karet, takzvanou inteligentní karanténu, stát vyzkouší od pondělí na jižní Moravě. V celé zemi ji chce používat po Velikonocích. Novinářům to dnes po jednání Ústředního krizového štábu řekl jeho předseda Roman Prymula.

„Na jihu Moravy jsou i ty uzavřené oblasti, třeba Litovelsko. Každý pozitivní případ tam bude trasován, cílem je izolovat všechny jeho rizikové kontakty do tří dnů,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví. V regionu budou podle něj vybudovány i laboratorní kapacity na testování vzorků.

Policie a armáda střeží hranice zakázané karanténní zóny na Litovelsku a Uničovsku.
19:30
26. 3. 2020

O 115 narostl ve Velké Británii za den počet úmrtí na COVID-19, celkem jich tam je 578.

Přibylo také přes 2000 případů nákazy koronavirem, celkem jich je 11 658.

Koronavirus v Británii: Mnoho lidí porušuje omezení vycházení, (25.03.2020).
19:25
26. 3. 2020
!

„Toto je samozřejmě velmi senzitivní, protože je to nejohroženější skupina,“ okomentoval problém s koronavirem v domovech pro seniory na ČT ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Těžko říci, kdo pochybil. My jsme udělali plošná opatření týkající se zákazu návštěv, to bylo jedno z prvních opatření, které ministerstvo zdravotnictví učinilo. Samozřejmě, personál musí nyní - jako my všichni ostatní - nosit roušku, aby nenakazil klienty daných zařízení,“ zmínil Vojtěch, aby hned dodal: „Ale přesto přese všechno se stalo to, že se tam infekce dostala. Důležité je učinit veškerá opatření tak, aby lidé byli izolováni a nákaza se tu nešířila. To právě v těchto hodinách hygienici řeší, dezinfikují se prostory, které byly infikovovány, resp. byl tam nakažený pacient.“

Ministr zároveň varoval: „Je to něco, na co si musíme dát velmi velký pozor. A samozřejmě i poskytovatelé služeb.“ Zaměstnanec s příznaky onemocnění by neměl chodit do práce, zdůraznil.

19:21
26. 3. 2020

V Praze bylo dosud laboratorně potvrzeno 552 případů nemoci COVID-19. Za posledních 24 hodin přibylo 61 nových pacientů.

Údaje aktualizované k dnešním 18:00 zveřejnila na svém webu pražská hygienická stanice. V celém Česku je 1925 registrovaných případů.

Pražská Nemocnice Na Bulovce se stará o pacienty s koronavirem

kajineknahrad ( 5. dubna 2020 12:37 )

Ano Zeman vejde do dějin. Německý Hitler vešel do dějin, masový vrah Stalin a další. Ovšem ne vždy jde o velikány, Francouzi mají svého Quasimoda, Maďaři Frankenštejna, Slováci Bátoryovou...

air_ ( 5. dubna 2020 12:37 )

čerstvé.
www.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/re­akce-na-raut-v-lanech-ucastnici-se-kaji-mohou-i-padat-hlavy-9808­7?seq_­no=1&s­ource­=hp&do­p_ab_v­arian­t=3275­10&dop­_sou­rce_zo­ne_na­me=zpr­avy.sz­nhp.bo­x&ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz­&utm_m­edium=z-boxi­ku&ut­m_cam­paig­n=nu­ll

anna1234 ( 5. dubna 2020 12:37 )

.. tak to si nemyslím. Spíš budou ještě prezidentovi tleskat jak to redaktorce nandal

jjusa ( 5. dubna 2020 12:36 )

Je fakt že zdravotní personál je na tom nejhůř,musí se starat o nemocné a za to jim patří DÍKY Skládali přísahu a starat se a léčit je v ní...Prymula je ten který jako LÉKAŘ A EPIDEMIOLOG má všechno kolem KORONA NA STAROSTI a je v tom skvělý

satanas ( 5. dubna 2020 12:36 )

MYslet, znamena hoWno vedet..Videlas mne snad v Dubi??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud