Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 65 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23
21. 3. 2020

Škodovka zavřená déle, než se čekalo?

Německá automobilka Volkswagen možná bude muset nechat své továrny zavřené kvůli koronaviru déle, než se původně domnívala. Uvedl to dnes její šéf Herbert Diess. Největší výrobce aut na světě tento týden oznámil, že zavře své evropské továrny na dva až tři týdny, opatření se týká i mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen.

„Většina našich továren se zavírá na dva týdny, v některých regionech na tři. Je pravděpodobné, že tato opatření zůstanou zachována,“ napsal Diess v příspěvku na síti LinkedIn.

23:49
21. 3. 2020

Na Letiště Václava Havla míří letadlo se 7 miliony rouškami - jde o další letadlo China Eastern, první přiletělo v pátek.

23:44
21. 3. 2020

Počet případů nákazy koronavirem celosvětově překročil hranici 300.000, téměř 13.000 lidí nemoci COVID-19 způsobené koronavirem podlehlo. Vyplývá to z dat vědců Univerzity Johnse Hopkinse, kteří se studiu pandemie věnují.

23:30
21. 3. 2020
!

V Pardubicích přistál Ruslan, obří vojenské nákladní letadlo, které je očekáváno hlavně kvůli 100 tunám roušek, respirátorů a dalšího zdravotnického materiálu. Více čtěte ZDE.

V Česku přistál letoun Ruslan s rouškami a respirátory z Číny (21.3.2020)V Česku přistál letoun Ruslan s rouškami a respirátory z Číny (21.3.2020)
Video Obří letoun Ruslan přiletěl do Česka: Kvůli koronaviru přepravil 106 tun roušek, respirátorů a zdravotnického materiálu z Číny  - Aktu.cz
22:55
21. 3. 2020

„Přál bych si příští týden od vlády informaci, jak mobilizuje domácí kapacity výroby zdravotních pomůcek, a to i v příbuzných oborech. Pobídky budou mít dvojí efekt: Budeme méně závislí na importu a firmy budou mít práci. Ministerstvo průmyslu a obchodu na tom, doufám, maká,“ uvedl na facebooku šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Každý český výrobce ochranných pomůcek zaslouží velkou podporu. Byl bych i pro speciální státní podpůrný program například na restrukturalizaci, pokrytí ztrát z přerušení jiné výroby, garantovaný odběr apod.,“ upozornil šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

22:43
21. 3. 2020

První známá nakažená koronavirem, trhovkyně Wej Kuej-sien (57) z čínského Wu-chanu, se uzdravila. Hospitalizována byla 10. prosince, v lednu byla propuštěná do karantény na doléčení, tento týden se podle čínského tisku už vrátila k sobě domů. Její dcera zůstává v polní nemocnici. Listu Wall Street Journal Wej sdělila, že je velmi šťastná, že se uzdravila. Trápí ji jen poplatky za léčení, které bude muset nyní zaplatit, vyšplhaly se do výšky necelých 253 tisíc korun.

22:30
21. 3. 2020

"Tak skvělé, těch 5 milionů masek, které včera s velkou slávou dorazily do Belgie z Číny, jsou chirurgické masky, které před koronavirem neochrání. Nemocničnímu personálu jsou tedy v této chvíli k ničemu," uvedl na twitter Čech Marek Hannibal z tiskového oddělení poslaneckého klubu EPP (Evropská lidová strana).

22:11
21. 3. 2020

Bývalý předseda Realu Madrid Lorenzo Sanz, který se nakazil koronavirem, zemřel ve věku 76 let. S týmem slavil dvě vítězství ve fotbalové Lize mistrů.

22:09
21. 3. 2020

Odborníci dnes na jihu Čech posuzovali 64 podezření na koronavirus. "Jednalo se převážně o vyšetření osob s příznaky onemocnění, které by mohly svědčit pro onemocnění, což je teplota, rýma, kašel či bolesti těla, nebo kvůli kontaktu s již dříve zjištěným pozitivním případem onemocnění," uvedla krajská epidemioložka Jitka Luňáčková.

Testy v Jihočeském kraji dnes potvrdily další případ koronaviru. Nákazou onemocněla mladá žena z Českobudějovicka, která pracuje v Rakousku. V regionu je tak v současnosti 30 pacientů s nemocí COVID-19.

22:00
21. 3. 2020

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) potvrdila, že na pondělním jednání vlády navrhne v novele zákona o státním rozpočtu zvýšit schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. "Mám připravený návrh s deficitem 200 miliard korun a počítám s posílením nemocenského pojištění. Nevíme, kolik budou náklady krize, tak bych posílila kapitolu rozpočtové rezervy a vláda by hlasovala o každém mimořádném výdaji," uvedla.

V případě úspor se Schillerová domluvila s ministrem obrany Lubomírem Metnarem, že by ministerstvo letos odložilo nákupy za zhruba tři miliardy korun. Dále také plánuje snížit o 1,5 miliardy korun výdaje na jízdné důchodců a studentů. V roce 2019 stály slevy jízdného pro studenty a důchodce 5,78 miliardy korun.

21:50
21. 3. 2020

Hamáček chválí pokuty za roušky a omluvil se měšťákům

"Mám zpětnou vazbu k mému vystoupení na TV Prima, kde jsem chválil Policii ČR za to, že pokutuje nenošení roušky - zapomněl jsem na městskou policii, takže jim takto také děkuji a omlouvám se," vzkazuje Hamáček.

21:45
21. 3. 2020

Policie na Olomoucku zatkla čtveřici cyklistů, která vjela do zakázaného pásma, v němž je izolováno 21 obcí a vesnic. „Někteří lidé upozornění, zákazy a nařízení nerespektují. V uzavřených lokalitách na Litovelsku a Uničovsku, které jsou nepřetržité monitorovány, jsme zaznamenali skupinku osob, která se pohybovala v zakázané zóně," uvedla pro Novinky.cz mluvčí policie Jitka Dolejšová. „Policisté zjistili totožnost osob, jejich jednání zadokumentovali a bude postoupeno příslušnému správnímu orgánů k vyřízení,“ dodala mluvčí.

21:34
21. 3. 2020

Přílet Ruslanu na letiště do Pardubic se 100 tunami zdravotnického materiálu je naplánován na 23:00. Vojáci 14. pluku logistické podpory jsou již připraveni. Nechybí roušky ani těžká vojenská technika.

"Chtěl bych rozptýlit obavy ohledně distribuce roušek z dnešní dodávky, situace je následující: 2,3 mil. roušek předáváme Ministerstvu zdravotnictví pro fakultní nemocnice, 2,9 mil. jde krajům, a ty budou zásobovat krajské nemocnice a další zařízení," uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

21:27
21. 3. 2020
21:24
21. 3. 2020

Americká společnost Amazon přestane dodávat postradatelné zboží do Itálie a Francie. Cílem kroku podle ní je, aby se pracovníci firmy v logistice mohli věnovat plnění a doručování těch objednávek, které spotřebitelé nyní potřebují nejvíce.

Největší světový internetový prodejce uvedl, že dodavatelé své zboží mohou prodávat a doručovat zákazníkům v regionu napřímo. Prohlášení směrovalo především k čínským prodejcům, kteří by mohli být postiženi ztrátou části svého evropského odbytiště. Podle výzkumné firmy Marketplace Pulse tvoří čínské firmy bezmála polovinu všech prodejců přes Amazon ve Francii i Itálii.

21:15
21. 3. 2020

V Turecku platí ode dneška pro všechny lidi nad 65 let a osoby se zdravotními problémy kvůli šíření koronaviru zákaz vycházení. Nově jsou zavřená všechna kadeřnictví a holičství a nesmějí se pořádat pikniky ani další hromadné venkovní akce. Na seznam zemí, do nichž z Turecka nesmějí létat letadla, přibylo dalších 46 států včetně Česka.

V Turecku se v posledním týdnu každý den v podstatě zdvojnásobil počet nakažených lidí, a úřady proto už nechaly uzavřít školy, bary, zakázaly náboženská shromáždění a odložily sportovní utkání.

Ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že počet nakažených se za poslední den zvýšil o 277 na 947. Počet mrtvých stoupl téměř dvojnásobně: v pátek úřady hovořily o 12 lidech, kteří zemřeli a měli pozitivní test na koronavirus. Dnes už je obětí 21. 

21:01
21. 3. 2020

Zdravotnické odbory a Asociace českých a moravských nemocnic kritizují ministra zdravotnictví Vojtěcha. Podle nich selhal, když nezajistil pomůcky.

20:49
21. 3. 2020

Žena z nahrávky se přihlásila na policii

Eliška Vraná, advokátka ženy, která na nahrávce mluví o zavedení úplného zákazu vycházení Vládou ČR, ČTK sdělila, že její klientka se dnes po poledni sama přihlásila na policii na služebně v pražské Bartolomějské ulici, a policisté ji tedy nemusí hledat. Žena podle ní jednala v dobré vůli, její nahrávka byla soukromá a rozhodně neměla vyděsit veřejnost.

Kvůli nouzovému stavu policie ženu odkázala na elektronickou komunikaci. Advokátka proto zaslala řediteli Obvodního ředitelství Policie pro Prahu I. prohlášení, které poskytla i médiím. Zdůrazňuje v něm, že zpráva byla určena pro úzký okruh spolupracovníků, nikoliv pro další šíření ve společnosti. Byla navíc vytržena z kontextu a označena za poplašnou zprávu, což není, tvrdí Vraná. "V České republice zatím funguje demokracie a svoboda slova, takže ji v žádném případě nenapadlo, že by si na nějaké informace sdílené do soukromé skupiny měla takto dávat pozor," zdůraznila advokátka.

20:19
21. 3. 2020

Tři nemocné děti v Praze mladší jednoho roku

V Praze je k dnešnímu večeru 299 nakažených. Nejvíc z nich (59) je v Praze. 

Nejvíc nemocných je ve věku 40 až 49 let (62), následují dvacátníci (50), třicátníci (48) a padesátníci (46). Naopak nejméně je nemocných dětí. Ve věku nad 60 let, kteří patří mezi nejohroženější skupiny vážným průběhem nemoci COVID-19, je 70 nakažených Pražanů. Jednomu z nich je 98 let, tři děti jsou mladší než jeden rok.

20:05
21. 3. 2020
!

Městská policie zajistila muže, jenž dnes v Českých Budějovicích podle ní prodával roušky a dezinfekce, aniž by na to měl povolení. Zdravotní pomůcky, které mají pomoci proti nákaze koronavirem, navíc nabízel za výrazně vyšší ceny, než je obvyklé.

Strážníci vyjížděli na místo na základě oznámení dnes po poledni. Muž nabízel roušky a dezinfekci v jednom hypermarketu na sídlišti Vltava. "Na dotaz strážníků odvětil, že má k prodeji povolení vedoucího zaměstnance zdejší prodejny. Od toho se však strážníci dozvěděli, že prodejce sliboval zdravotnický materiál nabízet zdarma," uvedla mluvčí Věra Školková.. Případ nyní bude řešit příslušný správní orgán.

kajineknahrad ( 5. dubna 2020 12:37 )

Ano Zeman vejde do dějin. Německý Hitler vešel do dějin, masový vrah Stalin a další. Ovšem ne vždy jde o velikány, Francouzi mají svého Quasimoda, Maďaři Frankenštejna, Slováci Bátoryovou...

air_ ( 5. dubna 2020 12:37 )

čerstvé.
www.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/re­akce-na-raut-v-lanech-ucastnici-se-kaji-mohou-i-padat-hlavy-9808­7?seq_­no=1&s­ource­=hp&do­p_ab_v­arian­t=3275­10&dop­_sou­rce_zo­ne_na­me=zpr­avy.sz­nhp.bo­x&ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz­&utm_m­edium=z-boxi­ku&ut­m_cam­paig­n=nu­ll

anna1234 ( 5. dubna 2020 12:37 )

.. tak to si nemyslím. Spíš budou ještě prezidentovi tleskat jak to redaktorce nandal

jjusa ( 5. dubna 2020 12:36 )

Je fakt že zdravotní personál je na tom nejhůř,musí se starat o nemocné a za to jim patří DÍKY Skládali přísahu a starat se a léčit je v ní...Prymula je ten který jako LÉKAŘ A EPIDEMIOLOG má všechno kolem KORONA NA STAROSTI a je v tom skvělý

satanas ( 5. dubna 2020 12:36 )

MYslet, znamena hoWno vedet..Videlas mne snad v Dubi??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud